Altın için zorlu hafta

Doğukan ÇİÇEK
Doğukan ÇİÇEK Troy Kıymetli Maden Tic. A.Ş dogukan.cicek@troypm.com

Ticaret görüşmelerinde anlaşma imzalanmaya yakın olduğuna dair beklentilerin oluşması sonrası altın son üç ayın en düşük seviyesini kaydettiği bir haftayı geri bıraktı. 1513,56 dolar/onsun üzerinde haftaya başlayan sarı maden, 1460 dolar/onsun altında haftayı tamamlarken haftalık bazda yüzde 3,6 değer kaybettiği bir seans yaşadı.

Ticaret görüşmelerindeki iyimserlik, FED’in faiz indirim kararı derken piyasalardaki risk iştahının arttığı günlerde, altın da geçtiğimiz haftaya kayıpla başladı. Haftaya 1513,09 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, haftanın ilk gününde yatay seyrederken, haftanın en yüksek seviyesini 1514,78 dolar/onsla bu süreçte kaydetti. Risk iştahındaki artış ABD’de hisse senedi piyasasında rekor seviyeler kaydedilmesini tetiklerken, altın bu durumdan olumsuz etkilenerek satış baskısına maruz kaldı. Salı günü ise seans boyunca aşağı doğru hareket eden sarı maden, ABD’de açıklanan ISM imalat dışı endeks verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle hızla sert düştü. ABD hizmet sektörü Ekim ayında beklentilerin üzerinde 54,6 olarak açıklanmasıyla ABD ekonomisinin resesyon kaygıları azaltması altına hızla değer kaybettirdi ve 1480 dolar/ons desteğine kadar çekildi. Hafta ortasında tepki alımlarıyla toparlanma çabasına rağmen alımların zayıf olduğu günde altın yatayda seansı tamamladı. Perşembe günü Donald Trump ve Xİ Jinping’in önümüzdeki hafta ticaret anlaşmasının birinci fazını imzalamak için bir araya geleceği haberinin gelmesi sonrası altın fiyatlarında hızla aşağı doğru ivmelenme yaşandı. Haftanın son gününde de ticaret görüşmelerinde iyimserlik sürmesi dolayısıyla altının 1456,33 dolar/onsla son üç ayın en düşük seviyesinin kaydedilmesine vesile oldu. Seans sonunda 1459,06 dolar/onstan dengelenen sarı maden, son zamanlardaki en kötü performansla haftayı tamamlamış oldu.

Çin ve ABD’nin Ticaret görüşmelerinin bir anlaşmaya evrilmesinin ilk adımı olan faz birin bu hafta içerisinde nihayete ermesi bekleniyor. Anlaşmanın en önemli maddelerinden biri mevcut ek gümrük tarifelerin karşılıklı olarak kaldırmasından söz edilebilir. Ek gümrük vergilerinin kalkmaması ya da piyasaları tatmin etmeyecek bir anlaşmanın çıkması durumunda altının hızla yükselişini yeniden izleyebiliriz. Altının uzun süre tutunduğu 1484 desteği, şimdi geri dönüş için kırması gereken önemli bir direnç olacak gibi gözüküyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar