28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Anadolu iş dünyasında vak’a artış korkusu

Anadolu iş dünyası pandemideki hareketlenmeyi kaygıyla izliyor. Trabzon ve Konya oda başkanları, kentlerindeki vaka sayısının dışardan gelenler ve bayram kutlamaları nedeniyle arttığını, fabrikalarda önlemlerin daha da sıkılaştığını vurguluyorlar.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu ve Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ile illerinde COVID-19 vakasındaki artış konularını konuştum. Her iki başkan işyerlerinde, fabrikalarda denetimlerin sürdüğünü kaydetti.

Trabzon TSO Başkanı Hacısalihoğlu, kentte salgın korkusunun gittikçe artığını, bu artışın şehir dışından gelenlerden kaynaklandığını ifade ediyor:

“Vak’a sayılarında artış var. Fabrikalarda yayılmasının daha büyük sıkıntı yaratacağını bilerek tedbirleri artırdık. Devlet üretimin kesintisiz sürmesi için önlemler alınmasını öneriyor. Ama artan vak’a sayıları nedeniyle iş dünyasının korkusunun arttığını söyleyebilirim.”

Bayır Otel sahibi Mehmet Bayır’ın COVID’ten vefat etmesi, Konya iş dünyasında endişeleri artırdı. Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükçü “Toplumda hissedilir bir korku artışı var” derken kentteki durumu şöyle anlatıyor:

“Önlemler artırılıyor. Valilikçe kurulan 15 ekip sanayi kuruluşlarını da sürekli olarak denetliyor. Esas sıkıntı ve korku sosyal alanlardaki, dışardaki denetimsizliklerden kaynaklanıyor. Fabrikalarda, işyerlerinde denetimler yeterli. Fakat dışardaki temaslar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Özellikle bayram döneminde kentteki yoğunluk vak’a sayılarının artacağı korkusuna neden oldu.”

Anadolu’daki iki girişim kentinin oda başkanları son dönemde koronavirüs vak’a sayılarındaki artış nedeniyle korku yaşandığının altını çiziyorlar.

Olay, dünyadaki gelişmeyle koşut bir durum. Ekonomi çarklarını döndürmek isteyen ülkelerin tamamında korona yeniden yaşanmaya başladı. Bu ülkeler içinde Almanya, Avustralya, G. Kore ve Ispanya’nın da yer alması önlem dozunun çok etkili olmadığını ortaya koyuyor.

Tek etkili önlem olan “Rotasyonlu Çalışma” ise tüm merkez bankalarının bir süre daha “açık para siyaseti”ni izlemek zorunda kalacaklarını gösteriyor.

BUGÜNÜN NOTU:
İstanbul Sanayi Odası'nın renkli meclis başkanvekillerinden Murtaza Çelikel'i kaybettik. Nur içinde yatsın. Eşi Prof. Dr. Aysel Çelikel ve çocuklarına DÜNYA adına başsağlığı dilerim.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap