Anadolu’da kadın girişimci lojistik maliyetini biliyor

Serbest Kürsü
Serbest Kürsü

ÖZLEM DALGA - DFDS Kurumsal İletişim Müdürü

DFDS’nin Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte iş kadınlarına yönelik “Kadın için Taşıyoruz” kurumsal sosyal sorumluluk projesi ekrana taşınmaya devam ederken Bloomberg HT kanalında yayınlanan Kadın Girişimcilerin Rotası programında bu hafta Anadolu’da kadın girişimcilerin sorunlarını masaya yatırdık. ‘Kadın için Taşıyoruz’ projesinde yereldeki kadın girişimcilere nasıl daha iyi destek verilebileceğini, Mersin bölgesinde kadın girişimciliğin gelişmesine uzun yıllar öncülük eden Girişimci İşkadınları Derneği (GİŞ- KAD) Kurucu Başkanı, Demirağ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cavidan Demirağ ve bölgenin önde gelen lojistik firmalarından ABC Lojistik Genel Müdürü Hüseyin Cingi ile konuştuk. Mersin Bölgesinde kadın girişimciler dış ticaret, narenciye, sebze-meyve ihracatı ve sanayi alanlarında daha aktifken Kayseri’de tekstil ve mobilya sektörlerinde aktifler. ABC lojistik Genel Müdürü Hüseyin Cingi’nin dediği gibi “Kayserili kadın girişimciler, lojistik maliyetinin ortalama yüzde 10 olduğunu biliyor. Kadın için taşıyoruz projesi ile verilen lojistik destek bonus’unun farkındalar!”

İhracatta lojistiğin önemi çoğu zaman göz ardı ediliyor. Kadın girişimciler bir ürünü geliştirmek, üretmek ve müşteri bulmaya odaklanırlarken, ulaştırmak genelde en son düşünülen şey oluyor oysa dünyanın en mükemmel ürününü üretseniz de sağlıklı ve sağlam bir şekilde ulaştıramazsanız hiçbir değeri kalmıyor. Cavidan Demirağ’dan duyduğuma göre: “Kadın girişimciler; bölgede ürünlerinin kesintiye uğramadan, zamanında, ve ücretlendirmede avantajlı bir şekilde ulaştırılmasını isterlerken kültürel zorlukları ihracatta aşmakta zorlanıyorlar” .

Proje reklamını 600 adet aracımıza yerleştirerek projeyi Türkiye’ye ve Avrupa’ya yayacağız!

İşte bu noktada, Lojistik sektöründeki firmaların kendi aralarında iş birliği yapması da müşteri açısından çok kıymetli. “Kadın için Taşıyoruz” projesinde DFDS’e tamamlayıcı destek veren lojistik firmaların her geçen gün artarak 15’e yaklaşması da çok önemli. Bu firmalardan biri olan ABC Lojistik Genel Müdürü Hüseyin Cingi’nin yayında projeye verdiği destek çok sevindirici. Cingi, “İş ortağımız DFDS gemi tarafında kadın girişimcileri desteklerken biz de kara tarafından destekleyeceğiz. Projenin daha çok yayılması için 600 adet aracımıza projenin reklamını giydireceğiz. Bu şekilde Türkiye’nin ve Avrupa’nın her tarafında projenin reklamını yapacağız” diyor.

Dünya Gazetesi işbirliği ile DFDS-KAGİDER ‘Kadın İçin Taşıyoruz’ Toplantıları:

Programda , “Kadın için taşıyoruz” projesini yerele nasıl yayabileceğimizi konuşurken Cingi ve Demirağ’dan projeyi bölgede duyurmak için toplantılar düzenleyip, bölgedeki kadın girişimcilerle fikir alışverişi yapma önerisi de geldi. Demirağ’dan: ”Bu fikrin, toplantıların başlangıç noktası Türkiye’nin ve Akdeniz’in önemli lojistik merkezlerinden olan Mersin olsun” çağrısı da geldi. Bu çağrılar üzerine ben de Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’a, “DÜNYA gazetesi, DFDS ve KAGİDER’den 1’er kişilik katılım ile ihracatı yüksek olan illerde (İzmir, Gaziantep, Denizli, Kayseri gibi) kadın ihracatçıların davet edileceği toplantılar gerçekleştirebileceğimizi” söyledim. Bu toplantılarda bölgenin kadın girişimcileriyle Cingi ve Demirağ’ın önerdiği gibi proje detayları, katılanlara sağlanan faydalar anlatılırken ve örnek uygulamalardan bahsedilirken nelere ihtiyaç olduğu tespit edilebilir. Güldağ, bu toplantılara DÜNYA gazetesinin gerekli tüm desteği vereceği söyledi. Tabii pandemi süresince bu toplantılar ilk etapta online webinar serisi olarak başlayıp hayat normale döndüğünde fiziksel toplantılar olabilir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Bayram rüzgârı 26 Temmuz 2021