18 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Ankara’dan bir “yargıç” geçti...

AİHM Başkanı Spano Türkiye ziyaretinde evrensel hukuk mesajları verdi, “İktidardaki kişiler yargıyı kontrol edemez. Kanunlar sadece halka değil, aynı zamanda gücü elinde bulunduranlara da her an uygulanabilir. Kanunun üzerinde hiç kimse yoktur” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün davetlisi olarak 3-4 Eylül tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti.

Ziyareti öncesi Prof. Mehmet Altan bir mektupla, AİHM eski üyesi Dr. Rıza Türmen attığı tweetle ve HDP Eş Genel Başkanı Prof. Sancar da yaptığı açıklamalarla anlamlı uyarılarda bulundular.

AİHM’de Türkiye davalarını ele alan 2. Daire’de 2014 yılından bu yana görev yapan Spano ise gezisi sırasında Türkiye’ye hukuk mesajları verdi. “Bir hukuk adamı hukuk adına görevini yaparak Türkiye’den geçti” dedirtti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından BBC, AİHM Başkanı Spano’nun şu mesajı verdiği bilgisini açıkladı: “Hukukun üstünlüğü ve demokrasi, özellikle de yargının bağımsızlığı ile ifade özgürlüğü ile anlam taşır. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlaline hükmederse, üye devletlerin buna uyarak, gerekli sonuçları ortaya koyma ve çıkarma yükümlülüğü vardır.”

Spano, bununla yetinmedi, Ankara Adalet Akademisi’nde hakim ve savcı adaylarına yaptığı konuşmada şu görüşleri ortaya koydu:

“İktidardaki kişiler yargıyı kontrol edemez. Kanunlar sadece halka değil, aynı zamanda gücü elinde bulunduranlara da her an uygulanabilir. Kanunun üzerinde hiç kimse yoktur. Hukukun üstünlüğü ilkesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sisteminin kutup yıldızıdır. Bu parlak yıldız bize yol gösterir ve ileriye gitmemizi sağlar.”

AİHM Başkanı Spano daha sonra eleştirilen fahri doktora töreninde “hukuk dersi” verdi ve şu konuların altını çizdi:

“Eleştirel bakış yoksa toplum gelişemez. Düşünce ve ifade özgürlüğü akademik dünyada da önemlidir. Bana sunulan bu ödülü, demokrasinin korunması, insan haklarının gözetilmesi, hukukun üstünlüğü ve akademik özgürlük adına kabul ediyorum.”

BUGÜNÜN NOTU
Fransa, COVID-19 krizini aşmak için resmen yeniden "plan” yapma kararı aldı...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap