Ankaralı Kinesis Enerji İspanya’da proje aldı

Kerim ÜLKER
Kerim ÜLKER Bizden Duymuş Olun kerim.ulker@dunya.com

Orta Doğu’da yaşanan siyasi karmaşa, toparlanamayan Kuzey Afrika, ekonomide durgunluk yaşayan Rusya Türk firmalarını yeni arayışlara itiyor. Müteahhitler Orta Asya coğrafyasının yanı sıra Avrupa’da yatırım yapıyor, var olan yatırımları satın alıyor. Türk müteahhitlik şirketlerinin yoğun ilgi gösterdiği Avrupa’ya enerji firmaları da katıldı. Arnavutluk, Hırvatistan, Bulgaristan’da enerji projelerine odaklanan Türk şirketleri şimdi de rotasını kıtanın batısına çevirdi. İlk kez bir Türk şirketi Avrupa’nın en batısında yer alan İspanya’da enerji yatırımı yapmak için düğmeye bastı.

50 MW’LIK RÜZGAR SANTRALİ KURACAK

İspanya’yı tercih eden Türk şirketi Ankara merkezli Kinesis Enerji. Yenilenebilir enerjiye dönük İspanya’da yatırım kararı alan Kinesis Enerji, Alman devi ABO Wind’in ülkedeki projesini satın aldı. Kinesis Enerji, dünya genelinde 1.000 MW’lık portföyü bulunan ABO Wind’ın İspanya’nın Leon kentinde yer alan 50 MW’lık Andella Rüzgar Enerjisi Santrali projesinin tamamını bünyesine kattı. Türk firma satın almayı ise Madrid’de kurduğu Ke-Reninvestment adlı bağlı şirketi aracılığıyla yaptı.

2022’DE HEDEF AVRUPA’DA 200 MW

Projenin başında yer alan Kinesis Enerji İş Geliştirme Müdürü Köksal Özmen, Avrupa’da büyüme planı içinde olduklarını, bunun için de ilk adım olarak İspanya’nın başkenti Madrid’de Ke-Reninvestment S.A.U adlı bir firma kurduklarını ifade etti. Andella Rüzgar Santrali projesinin haklarını satın aldıklarını belirten Köksal, “2021’de inşaatına başlanacak ve 2022’de elektrik üretimi gerçekleşecek” dedi. Batı Avrupa’daki yenilenebilir enerjiye dönük yatırım yapan ilk Türk şirketi olduklarını söyleyen Özmen’in verdiği bilgilere göre aslında İspanya ilk adım değil. 2019 yılı Ağustos ayında İtalya’nın Lazio kentinde 100 MW’lık güneş santrali lisansı alan şirket, İspanya’da ayrıca Valladolid kentinde 50 MW’lık rüzgar santrali için de görüşmelerini sürdürüyor. Köksal Özmen, “Hedefimiz 2022 yılına kadar Avrupa’da 200 MW’lık bir güce ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE KURULU GÜCÜ 74 MW

Kinesis Enerji Türkiye’de uzun zamandır yenilenebilir enerji alanında yatırım yapıyor. Şirketin şu anda toplam kurulu gücü 74 MW. Tokat’ta 32 MW’lık rüzgar santrali bulunan şirketin ayrıca Türkiye’nin değişik bölgelerinde ise 42 MW’lık güneş santrali projesi bulunuyor. Ankara merkezli Kinesis ayrıca Muğla’da 17 MW’lık güneş enerjisine yönelik yatırımına da başlamış durumda.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar