6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Avustralya’nın yaşadığı iklim felaketi…

Avustralya’da felakete yol açan 'yangınların' nedenlerini ele aldım. Bu felaketle iklim aktivisti Greta’nın uyarılarını bir kez daha dinleyip, ele almamız gerektiği sonucuna vardım…

Avustralya’da geçen eylülden bu yana “yeryüzünün en büyük cehennemi” tanımlamasına yol açan yangın felaketi yaşanıyor. Bu yangınlarda bugüne dek 25 kişi öldü, 67bin kişi yerleşim alanlarını terk etti. Yarım milyar hayvan telef olurken, ülkeye has “koala”ların üçte biri yok oldu. Buna eklenen binlerce devenin öldürüleceği haberi de dünyada tepkilere yol açtı. 11 milyon futbol sahası büyüklüğünde 8 milyon hektar alanda orman yangını meydana geldi, Yangınların sonucunda Belçika kadar bir eko-sistem yok olurken, Başkent Camberra sis dumanı altında kalınca parlamentoda oturum yapılamadı.

BBC’ye göre , Avustralya’da yangınların bu denli sürmesine 41.5 derece sıcaklıkla 60 yılın rekorunun yaşanması yol açtı. Avustralya esasen 1910’dan bu yana bir derece daha fazla ısınmış durumda. Sıcaklık ve buna eşlik eden kuraklık yangınların ilk nedeni. Yangınlar ayrıca gök gürültülü fırtınalara da yol açıyor. Bu da felaketin ikinci nedeni. Adeta bir yangın döngüsü ortaya çıkmış durumda. Volkan patlaması ise üçüncü neden. “Hint okyanusu dipolü” dördüncü etken. Bu dipol, Okyanusun batısında Afrika kıyısının aşıra yağış almasına, doğu kıyısında Avustralya’da ise aşırı sıcak ve kuraklığa neden oluyor. Kuşkusuz en büyük etken aşırı madencilik ile karbon salımının artması. 2012’de “Karbon vergisi” üretimi tökezletiyor diye iptal edildi.

Ülkenin kitlevi yangınlara karşı bir organizasyonu yok. Seferberlik için “ortak akıl” yaratılamıyor. Halen Avusturalya’nın Güney ve Doğu eyaletlerinde yangınlar 11 km hızla yayılıyor. Kaygılar ülkede sonbaharın başlayacağı Mart ayına kadar “Mega yangınlar”ın görüleceği şeklinde. Zira kontrol eşiği kaybolmuş durumda. ”Yanan gezegen” kitabının yazarı Prof. A. Scott’un değerlendirmesi her şeyi özetliyor: İklimi değiştirdik sıcaklık arttı. Yangınların döngüsü değişti ve artık daha hızlı ilerliyor.

Aktivist Greta Thunberg’in 23 Eylül 2019’da BM’deki şu uyarısına kulak vermek gerekir: Boş laflarla çocukluğumu ve rüyalarımı çaldınız. Eko-sistem kuruyor. Sizinse tek bildiğiniz iş büyümek ve para kazanmak. Yazıklar olsun size… Durumun ciddiyetini anlamıyorsunuz!

Avustralya’daki “yeryüzü cehennemi” bana bunları çağrıştırdı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap