Azure Group, 250 milyon Euro'luk lojistik ağ kuruyor

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Lojistik şirketi Azure Group, Türkiye’nin coğrafi konumunu e-ticaret alanında fırsata çevirmek amacıyla önemli bir adım atıyor. Azure, yabancı ortaklarıyla 250 milyon Euro'luk anlaşma imzalayarak bölgede önemli lojistik organizasyonu olan projeyi hayata geçiriyor. Azure Group Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, “Yurtdışındaki yabancı fonlar, yeni dönem yatırım planları için Türkiye’yi seçti. Bizimle görüşme kararı aldılar. Lojistik, e-ticaret ve kargo olarak değerlendireceğimiz yatırımlarda mevcut organizasyonumuzu büyütecek bir çalışma başlattık” dedi. Pandeminin de etkisiyle dünyada lojistiğin ve e-ticaretin büyüdüğünü, yabancı şirketlerin de Türkiye’yi bu nedenle tercih ettiğini dile getiren Gül, “Gelecek 5 yıl, Türkiye için çok farklı ve önemli olacak. Yabancı sermayeler de buna inanıyor” diye konuştu.

"Avrupa'da 7 noktada dağıtım merkezi kuruyoruz" Azure Group Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, Çin’in tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak amacıyla başlattığı “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinde Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Çin’den kalkan ilk yük treninin 2019’da Türkiye’den geçtiğini hatırlatan Gül, “Bu durum Türkiye’yi dünya için daha önemli hale getirdi” dedi.

Çin’de başlayan proje için 11 noktada toplama ve operasyon merkezinden sevkiyat yapabilecek bir altyapı kurduklarını dile getiren Gül, “Projenin batı tarafında yer alan Avrupa’da da altyapımızı hazırladık. Avrupa Birliği içerisinde 7 adet depo ve dağıtım merkezi için çalışmamızı yaptık. Türkiye ve Orta Doğu-Kuzey Afrika hattında var olan dağıtım merkezlerini daha da geliştirdik” diye konuştu.

"Türkiye, Avrupa'nın en büyük tedarikçisi olacak"

Erkan Gül, Türkiye’de ihracata büyük katkı sağlayacak proje ile aynı zamanda istihdam da yaratacaklarını belirtti: “Sektördeki 47 yıllık tecrübemiz sayesinde şu anda tren ve TIR taşımacılık modeli ile dünyanın en büyük lojistik organizasyonu olan bu projeyi hayata geçirdik. Yeni nesil lojistik sistemi olan e-lojistik sayesinde e-ticareti artırarak hem ülkemizin ihracatına büyük katkı sağlayacağız, hem de gençlerimize yeni bir kazanç kapısı açarak istihdam sağlamış olacağız. En az 500 kişiye iş imkanı sunmayı planlıyoruz.”

Yurtdışında dünyaca ünlü e-perakende şirketleriyle de çalıştıklarını belirten Erkan Gül, şu bilgileri verdi: “Ülkemizdeki birçok büyük, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ürünlerini e-ticaret üzerinden satmakta zorluk yaşıyor. Yurtdışında şirketleri olmadığı için örneğin Amazon gibi bir platformdan satış yapamıyorlar. Bizim sunduğumuz e-ticaret ve e-lojistik hizmetler sayesinde artık rahatça ihracat yapabilecekler. Alibaba, Amazon, eBay gibi dünya devi firmalarla özel çalışmalarımız ve genel taşımacılık anlaşmalarız var. Kurmuş olduğumuz e-ticaret ve e-lojistik platformu üzerinden herkes ürününü tüm dünyada satma imkanı bulabilecek.”

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar