Başarı için günlük-reaktif olmak şart

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Dış politikada başarı günlük reaktif olmayı gerektiriyor. Yanı sıra günlük doğru adımların atılmasını zorunlu kılıyor.

Suriye sorunu tartışılırken, kimi siyasetçiler, “Suriye bizim askerlerimizi şehit ediyor. En sert yanıtı vermeliyiz. Savaşarak Şam’a kadar gitmeliyiz. Esad’a haddini bildirmeliyiz” derken, başka siyasetçiler de,”İdlib Suriye’nin toprağı, Rusya ve Amerika’nın oyununa gelerek savaş naraları atıp askerlerimizi şehit ettirmeyelim” diyor. Ben de ‘’Dış politikamızda yanlış olan bir şeyler mi var ?’’ diye düşünüyorum.

Genç bir siyaset bilimciyle sohbet ettim, aldığım yanıtları paylaşmak istiyorum:

- Dış politikada başarı günlük reaktif olmayı gerektiriyor. Değişikliklere göre çalışmalar yapıp pozisyon alınmalı. Proaktif hareket ettiğinde bazen ilk sen davranırken, bazen son , bazen herkesten hızlı, bazen yavaş davranman gerekebilir. Önemli olan, doğru bilgi ve doğru istihbaratla temkinli ve zamanında hareket etmek.

- Dışişleri Bakanlığı kadroları buna yatkın ve birikimli. Ama eskisi gibi dışişleri ya da askerin katkılarıyla tavır yeterli olmuyor. İş dünyası, basın, bilim dünyasının da katıldığı topyekün bir anlatıma ihtiyaç var. Böyle olmayınca yapılanlar yanlış değerlendiriliyor. Suriye’de teröristlere karşı mücadelede gördük. Amerikan basını ve Pentagon yönetimi Türkiye’yi Kürtlere karşı katliamla suçladılar. Orta Doğu’da emelleri olan emperyal güçler, kendi çıkarlarına uygun olarak eksik anlatımla suçlamalarda bulunuyorlar. Başta Suriye’de olmak üzere ayağımızı topa sokuyoruz.

Ama üç gün Rusya ile üç gün Amerika ile birlikte hareket ederken, temkinli olmak gerekiyor.Çok sorunlu, herkesin elinin içinde olduğu bir coğrafyada olduğumuzu unutmamalıyız…

- Soğuk savaş döneminde dünya kamplara ayrılmışken, siyasal kampınız belli ise kampınızın dış politik değerleriyle hareket edebilirdiniz. Ama bugün öyle değil... Güç odaklarını Amerika’yı, Rusya’yı, Çin’i, AB’yi yakından takip edip, değişimleri izleyerek durağan olmayan, günlük, değişimlere açık reaktif bir politika izlemeye hazır olmalıyız.

Genç bilim adamının değerlendirmeleri ve önerileri böyle…

Bugünün notu:

Sinn Fein partisinin İrlanda seçim başarısı İngiltere’nin başını ağrıtacak bir gelişmenin başlangıcını anlatıyor

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar