Belediyelerin tarım girişimleri çok önemli

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Belediyelerin atıl tarım arazilerinde üretim yaptırması ve çevre köylerine tohum ve girdi destekleri sağlaması yerel yönetime yeni bir anlayış kazandırıyor. Bu girişimlerin kurulacak kooperatiflerle kurumsal kimlik kazanması da çok önemli...

Ankara ve İstanbul Büyük Şehir Belediyeleri’nin ihtiyaç sahipleri için tarımsal ürün girişimleri başlattığını çeşitli haberlerden okuyoruz. Belediyeler kent çevresinde ekim yaptıkları gibi, çiftçilere tohum, gübre, mazot ve ilaç desteğiyle ‘’satın alma garantili üretim’’ yaptırıyorlar. “Sosyal Belediyecilik” adı verilen bu uygulama, ilk kez İzmir BŞ Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde başladı ve çok iyi sonuç verdi.

Ankara BŞ Belediyesi, kent çevresinde 2 bin 350 dönümlük arazide fasulye, patates, nohut, biber, salatalık, domates ektirdi. Çiftçiye tohum, gübre, mazot ve ilaç desteği vererek satın alma garantisiyle üretim yaptırdı. İstanbul BŞ Belediyesi Tarım Danışmanı ve Türkiye Ziraat Odaları Başkanlığından tanıdığımız Dr. Gökhan Günaydın, 9 ilçede domates, salatalık, biber, patlıcan fidesi dağıtıldığını açıklıyor. Ancak bu uygulama kadar önemli olan, aracı payını ortadan kaldırarak, hem üreticinin, hem tüketicinin kazanacağı bir sistem kurulmasına dönük bir adım atılması... Bu ürünler belediyelerin kuracakları ‘’halk pazarları’’nda satışa sunulacak. Bu arada yerel yönetimler arasında bir “imece zinciri”nin kurulduğunu görüyoruz. İstanbul BŞ Belediyesi, Mersin BŞ Belediyesi’nden getirttiği limonu ihtiyaç sahiplerine dağıttı bir yandan da Tire Süt Kooperatifiyle imzalanan anlaşma ile çocuklara ücretsiz süt dağıttı. Bununla İzmir BŞ Belediyesinin Aziz Kocaoğlu’nun 2004-2019 döneminde başarıyla yaptığı sosyal belediyecilik çalışmasını İstanbul’a taşıdı. Ücretsiz süt dağıtımını, başta Ankara olmak üzere birçok belediye izledi.

Belediyelerin atıl tarım arazilerinde üretim yaptırması ve çevrelerindeki köylerde tohum ve girdi destekleriyle köylülere alım garantili üretim yaptırarak, ihtiyaç sahiplerine sunması ve yanı sıra halk pazarlarında pazarlanması, yerel yöneticilikte yeni bir adım olacaktır. Doğaldır ki, bu girişimlerin kurulacak kooperatiflerle kurumsal kimlik kazanması, sürekliliği açısından önemli olacaktır.

GÜNÜN NOTU:
ABD Başkanı Trump için bu kez ablası yargıç M. Trump “Prensipleri olmayan bir yalancı” deyimini kullandı. ABD tarihinde bir başkan için hiç böylesi çıkışlar görülmemişti...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar