6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Berlin’den bize verilen yeni dış politika görevi…

Berlin Konferansı sonrası iş insanları ve dış politika uzmanlarıyla yaptığım sohbetler, toplantının bize birçok ülkede diyalog geliştirerek, yeni bir dış politika diplomasi ağırlıklı yeni bir dış politika geliştirme dönemine ihtiyacımız olduğunu söylediler.

Libya için Berlin Konferansı konusunda bizim çıkarmamız gereken sonucun ne olduğunu sorduğum birçok iş insanı ve dış politika uzmanı, “Türkiye’nin askeri güç yanında diplomasinin de yer aldığı yeni bir dış politika geliştirmesi gerektiğini” söylediler. Mısır, İsrail, Suriye, Suudi Arabistan ile diyalog kurulması öneminin altını çizdiler.

Bir dış politika uzmanı “Berlin’de BM taraflara ateşkesin sürmesi için çağrıda bulundu. Kurulacak uluslararası komisyonun ateşkesin sürdürülmesini denetlemesini istedi. Guterres’te tarafların silah ambargosuna uymalarını, toplantıya katılan bütün ülkelerin ve grupların kabul ettiğini açıkladıklarının” altını çizdi. “Bu da bize bölgede diplomasi ağırlıklı yeni bir dış politika döneminin başlaması görevini yüklüyor” dedi.

Mısır’da önemli yatırımları olan bir iş insanı, “Bu ülkede yatırım yapmış birçok iş insanımız var. ABD’ye gümrüksüz ihracat yapabildiğimiz için bu ülkede yatırım yaptık. Ülkemizin Mısır ile diplomatik ilişkilerinin normalleşip düzene girmesi bizim içinde çok yararlı olacaktır diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Bakanlık ise şu bilgiyi veriyor: “Mısır’da Türk firmalarının 167 milyon dolar yatırımları var. Bunun yüzde 75’i hazır giyim ve tekstil. Yüzde 25 kadarı toplam ve perakende ticaret. Türk firmaları Mısır’daki istihdamı 2 bin 100 kişi. Firmalarımız buradan Amerika’ya ihracat yapıyorlar. Ülkemizin Mısır’a ihracatı yüzde 8 artarak 3.3 milyar dolara yükselmiş durumda, ithalatımız ise yüzde 18 azalarak 1.8 milyar dolara gerilemiş.”

İsrail ve Suudi Arabistan’da iş yapan iş insanları da ülkelerimiz arasında diyaloğun gelişmesinin ve diplomasinin yumuşak güç olarak devreye girmesinin doğru olacağına ve ticaretimizi artıracağına inandıklarını söylediler. Bir sınır kenti oda başkanı “Suriye ile ticaret sürüyor, ama eski dönemdeki keyifli durum yok” dedi.

Gördüğüm kadarıyla iş insanları dış politikada yeni, diplomasi ağırlıklı, diyalog içinde bir dönemin başlamasını bekliyorlar. Çatışmalı alanlara son verilmesi için Mısır, İsrail, Suriye ve Suudi Arabistan’la, diyalog alanlarının geliştirilmesinin zamanının geldiğini Berlin’deki Libya toplantısından da Türkiye’ye böyle bir görev yüklendiğini söylüyorlar.

Bugünün notu: Bölgedeki gelişmeler bize diplomasi ağırlıklı “Yurtta sulh/dünyada sulh ağırlıklı yeni bir dış politika görevi veriyor…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap