Beş dakikada bir hafta

H. Bader ARSLAN
H. Bader ARSLAN

Kritik verilerin haftası

Haftayı Kasım ayı ödemeler dengesi istatistikleri ile açıp, Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı ile tamamlayacağız.

12 aylık cari denge beş aydan beri fazla veriyor. Ekim ayında 4.3 milyar dolar fazla veren cari denge, bu sabah açıklanacak veri ile yıllık bazda bir kez daha fazla verecek gibi görünüyor. Ancak trend, yavaş yavaş negatife yönelmeye başlamış durumda. İthalat artışı son aylarda hızlandığı ve önümüzdeki aylarda da benzer bir seyir bizi beklediği için Aralık’tan itibaren yeniden açığa dönebiliriz.

Salı sabah 10’da perakende ve ciro endekslerinin Kasım performansını göreceğiz. Yıllık bazda 12 ay peş peşe gerileyen perakende satış hacmi endeksi, Eylül ve Ekim aylarında artışa geçmişti. Kasım’da da artışın devam ettiğini göreceğiz.

Salı sabahı aynı saatte, kasım ayı sanayi üretim endeksi açıklanacak. 12 aylık gerilemeden sonra Eylül ve Ekim’de artan endekste Kasım verisi de pozitif gelebilir. PMI endeksi kasımda ekime göre az da olsa artış göstermiş ama 50 eşiğinin altında kalmıştı. Sanayi üretim endeksi, ekonominin büyüme performansı hakkında bir öncü gösterge olması açısından önemli.

Çarşamba günü 2019 yıl geneline ait konut satışları ve bütçe dengesi verileri netleşmiş olacak.

2018 yılında 1 milyon 375 bin adet konut satışı olan Türkiye’de, 2019’un ilk 11 ayında 1 milyon 112 bin konut satışı yapıldı. Ocak-Temmuz döneminde gerileyen satışlar, Ağustos’tan itibaren yükselişe geçmişti. Konut kredi faizlerindeki gerileme ile özellikle ipotekli konut satışlarında sıradışı bir artış yaşandı. Eylül’de ipotekli satışlar önceki yılın 4 katı, Ekim’de 5 katı, Kasım’da 7 katına çıktı. Ancak ipotekli satışların yeni konutlardan ziyade ikinci el konutlara yoğunlaşması dikkat çekiyor. Bu hafta gelecek Aralık verisi ile 2019 geneline ait resmi daha net göreceğiz.

Geçen yıla daralarak başlayan ekonomiyi dengelemek için kamu harcamalarında yaşanan artış ve planlanandan düşük vergi gelirleri nedeniyle, 2019 bütçesi önceki yıllara göre daha fazla açık veriyor.

2018’de 72.8 milyar TL açık veren bütçenin Yeni Ekonomi Programına göre 2019’da 125 milyar TL açık vereceği tahmin edilmişti. Bu, 2018’de yüzde 2 olan bütçe açığı/GSYİH oranının yüzde 2.9’a çıkması anlamına geliyor.

Yılın ilk 11 ayında bütçe giderleri 895 milyar TL, gelirleri 802 milyar TL düzeyinde. Yeni ekonomi programında yıl genelinde giderlerin 992 milyar, gelirlerin 867 milyar TL civarında gerçekleşmesi öngörülmüştü.

Bu hafta yurt dışından kritik veriler gelmeyecek. Çarşamba günü Almanya’nın, Cuma günü Çin’in 2019 büyüme oranları açıklanacak. Perşembe öğleden sonra açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankasının son toplantı tutanakları, bankanın gelecek adımları için ipucu verebilir.

YURT İÇİ

Pazartesi 10:00’da Kasım ayı ödemeler dengesi istatistikleri
Salı 10:00’da Kasım ayı perakende ve ciro endeksleri
Salı 10:00’da Kasım ayı sanayi üretim endeksi
Çarşamba 10:00’da Aralık ayı konut satış istatistikleri
Çarşamba 11:00’de Aralık ayı bütçe gerçekleşmesi
Perşembe 14:00’te PPK faiz kararı

YURT DIŞI

Çarşamba 12:00’de Almanya 2019 büyüme
Perşembe 14:30’da Avrupa Merkez Bankası Aralık toplantı tutanakları
Cuma 05:00’te Çin 2019 büyüme 
Cuma 18:00’de Ocak ayı Michigan Güven Endeksi

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar