Beymir Et gibi projeler, hayvancılığına bakışı değiştirecek

Mahir SOLMAZ
Mahir SOLMAZ DİYARBAKIR'dan mahir.solmaz@dunya.com

Diyarbakır’a mevsimin ilk karının düştüğü günlerde, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD) kurucusu Hüsnü Pervane, OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır ve OSGİAD Başkan Yarımcısı Baver Nart ile birlikte, Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde (TDİOSB), 40 milyon liralık yatırım ile yeni kurulan Ahmet Yargı’nın sahibi olduğu Beymir Et Entegre Tesisi AŞ’yi ziyater ettik.

TDİOSB Diyarbakır’a 24 kilometre mesafede Övündüler mevkiinde, 2007 yılında kurulan, alt yapı çalışmalarına 2009 yılında başlanan ve alt yapı çalışmaları 2013 yılında tamamlanan 186 hektar alan üzerine kurulu. Toplam 80 besi ve 3 sanayi parselinden oluşuyor. Yıllık besi kapasitesi 32 bin. Yıllık 15 bin ton kırmızı et üretimi yapılan TDİOSB, 600 milyon liralık bir ekonomik büyüklüğe sahip. Şimdilik üç kurum ortaklık ediyor. Yüzde 60'’ık hisse Ticaret Borsası’na ait, yüzde 20 yüzde 20 ise Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin. Büyükşehir Belediyesi’nin de yüzde 40’lık kısmına katılımı söz konusu.

Ahmet Yargı, 40 milyon liralık yatırımla entegre tesis kurmuş

Uzun zamandır hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren girişimci Ahmet Yargı da kuruluşundan itibaren TDİOSB’de besi çiftliği sahibi. Kolları sıvamış ve riskler alarak 40 milyon liralık yatırım ile 29 dönüm arazi üzerine entegre bir tesis kurmuş. Tesis 500 büyük, 5 bin küçükbaş hayvan kapasiteli. Çok yakında market raflarında ve satış noktalarında Beymir markası ile döner, salam, sucuk, kavurma göreceğiz. Tesisin açılışı ile birlikte, Ahmet Yargı’nın hedefleri ve çalışmaları ile ilgili daha detaylı bilgiler vereceğim.

Burada değinmek istediğim konu aslında şu, bu ve benzeri yatırımlar kesinlikle desteklenmeli, çünkü gerçek yatırımlar. Ancak Ahmet Yargı’nın ince ince sitemleri var. Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun tesisi ve yatırımı desteklediğini söyleyen Yargı, özellikle finansmana erişimde bölge yatırımcısının çok büyük zorluklar yaşadığını belirtti.

TDİOSB’nin bu yeni yatırımla çehresinin değişeceği ve hayvancılık sektörüne bir hareketlilik getireceği kesin. Başarılar Ahmet Yargı...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
“Bizi unuttunuz”… 21 Mayıs 2020