15 °C
Hilmi DEVELİ
Hilmi DEVELİ EKONOMİDE SATIR ARASI hilmideveli@gmail.com

Bir kadın girişimcimizin öyküsü…

Bugün özellikle genç girişimcilerimizin örnek olarak alabilecekleri bitmeyen tükenmeyen enerjisi, yaş tanımayan girişimcilik ruhu hep başarıyı getirmiş bir kadın girişimcimizin öyküsünü kendi ağzından yazmak istiyorum.

Kadın girişimcimiz Tülin Deveci, zekâsını, yeteneklerini, el becerilerini, yani resim, dikiş, süsleme, deri takı, deri çiçek, örgü ve seramik boyama becerilerini girişimcilik alanında son derece başarılı değerlendiren kadınlarımızdan…

İyi düzeyde İngilizce bilen Tülin Deveci modayı, sanatı uluslararası düzeyde izleyenlerden.
Dört ve iki 2 yaşlarında iki torun sahibi.

O bir babaanne.

Birçoğumuza taş çıkaracak iş üretme enerjisi ve iş yaratma vizyonuna sahip.
Eşi Osman bey, ayakkabı sektörünü 27 yıl İstanbul Ticaret Odası Meclisi’nde temsil etmiş duayenlerden…

Tülin Deveci yaşamında girişimciliğe giden yolculuk sürecini şöyle anlatıyor: “İstanbul’un Avrupa yakasından 2002 yılında başlamış olduğum resim, seramik, seramik boyama ve el becerilerine dayalı ürünlerin üretimi ve satışını yapmakta olduğum işi sağlık gerekçelerimle 2014 yılında kapatmak zorunda kalmıştım. Bu süreçte birçok eğitime katıldım, girdiğim yarışmalarda ödüller kazandım.”

Tülin hanımdan bunlardan kısaca söz etmesini rica ettim:

“Mahir Güven hocadan resim dersleri, Elma Sanat Atelyesi’nde porselen üzerine el dekoru, porselen boyama eğitimi aldım. Sürekli kendimi geliştirmeye verdim. Çok sayıda sergi açtım, eğitimler vermeye başladım, öğrencilerimin sayısı her geçen gün artar olmuştu.
Her 2 senede bir İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleşen uluslararası Como Convention Azzura Porselen Yarışması’nın 2006 yılı ödülünde birincilik, 2008 yılında Berlin Uluslararası Porselen Yarışması’nda mansiyon kazandım.

2010 yılında İtalya Milano’da empresyonizm tarzı Amerikan boyama eğitimi gördüm.
2017 yılında bu kez farklı bir alana yöneldim; Elazığ’da tıp alanında profesör kız kardeşim Fulya İlhan’la birlikte siparişe dayalı özel tasarımlı butik kıyafetler üretecek İLDE BUTİK’i açtık.
Müthiş bir müşteri portföyü oluştu.

Keza kıyafetlerimiz kişiye özeldi.

Türkiye ölçeğinde tanınma ve pazarı büyütme amacıyla İstanbul’da bir teşhir ve satış departmanının olması gerektiğine karar verdik. Gerek bu düşüncemizi hayata geçirmek gerekse sağlığım nedeniyle kapatmak zorunda kaldığım eğitimlere, katıldığım uluslararası yarışmalarda ödüller kazandığım işime tekrar dönmeyi hedeflemiştim.
Bir süre sonra ikamet olarak Anadolu yakasında Göztepe’ye taşınmıştık. Yarım kalan girişimcilik hedeflerimi burada gerçekleştirme amacıyla KOSGEB’in kadın girişimcilere iş kurma desteklerine başvurmak amacıyla Kültür Üniversitesi’nde açılan Girişimcilik Eğitimi’ne (32 saatlik) katılarak sertifikamı aldım.

Aralık ayının ilk haftasında Nace koduna uygun seramik ve porselenden heykelcik, vazo, biblo, vb. süs eşyası imalatı (oyuncaklar hariç) konularında hizmet üretim ve hizmet verecek şahıs şirketimi kurarak KOSGEB’e kayıt yaptırdım.

Bana atanan uzmandan aldığım bilgi desteği ile iş planımı hazırlayarak KOSGEB’e sundum.
Daha sonra KOSGEB Anadolu Yakası Müdürlüğü’nde oluşturulan girişimci değerlendirme kurulunda iş planımı ve girişimcilik vizyonumu sundum.

Kurulca onay verilmesinden sonra KOSGEB tarafından verilecek 50 bin Türk Lirası hibenin; 2 bin TL’si işletme kuruluş desteği, 18 bin TL’si makine, teçhizat, ofis donanımları desteği, 30 bin TL’si de işletme giderleri (personel maaşı, kira, faturalar) işletme planında öngörülen kurallara uygun olarak alabilmek için çalışmalara başladık.

Bürokratik işlemleri eş zamanlı olarak vergi idaresi ve belediyenin istedikleri işlemleri yerine getirerek Göztepe’de bulduğumuz dükkanı kiralama ve ekipman, demirbaş alımını tamamlayarak işyerimizi açacak konuma getirdik.

2 Mart Cumartesi günü açılışı yapılacak KOSGEB destekli Atolye Kolaj’da İlde Butik Giyim ve Violet Cake ve Atolye Kolaj Sanat Merkezi Eğitim Etkinlikleri yer alacak.
Violet Cake’yi yeğenim Gültuğ Sezen yönetecek. Burada özel tasarım pasta üretimini gerçekleştirecek. Burada dekorlarlanmış porselen satışı, porselen dekorlama boyama ve yardımcı malzemeler, özel tasarım butik kıyafetler, hakiki deri takı, el örgüsü çanta satışı, özel tasarım pasta üretim ve satışı gerçekleştirilecek.

Atolye Kolaj Sanat Merkezi eğitim etkinlikleri ise sırlanmış porseleni fırınlama ve dekorlama, resim, çanta tasarım, yapım ve örgü, butik pasta yapımı ve dekorlama, şeker hamurundan çiçek yapımı (cupcake, kurabiye, cakepops) öğretilerini gerçekleştireceğiz.”

Tülin Deveci inanılmaz enerjisi, müthiş girişimcilik ruhuyla her yaştan kadınlarımıza örnek olacak girişimcilerimizden. Deyim yerindeyse süper babaanne Tülin Deveci’ye ve tüm kadın girişimcilerimize başarılarının sürekli olmasını, bol kazançlar ve kadın girişimcilerimizin sayılarının artmasını diliyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap