Bir otomotiv öncüsü: Bernar Nahum

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Türkiye’deki otomotiv sektörünün öncüsü olan Bernar Nahum, çekirdekten yetişme ve alaylı olma özelliğine karşılık ‘gerçek profesyonel’ olmanın ülkemizdeki ilk örneklerinden biri. Her şeyi düşünen ama kararı patrona bırakan, her şeyden haberdar olup, bunu sır olarak tutmayı bilen kişidir.

Bernar Nahum, Türkiye’de otomotiv sanayinin öncüleri arasında yer alan girişimci bir iş insanı. 1911 yılında İstanbul’da doğdu. 11. sınıfa kadar öğrenim gördü. 1928 yılında iş yaşamına başladı. 1944 yılında Ankara’da, Koç Ticaret’te çalışmaya başladı. 1987 yılında bu kuruluştan emekli olduğunda Koç Holding Başkan Yardımcısı sıfatını taşıyordu. “Vehbi Koç’un Arkasındaki Adam” olarak anıldı. Beko adlı şirket Bernar ve Koç adlarının ilk hecesinden doğdu.

Nahum, 1988’de yayınladığı “Koç’ta 44 Yılım” kitabında belirttiği gibi, Koç’ta özellikle otomotiv grubunun kurulması yönünde büyük çaba sarf etti. Otosan’ın kuruluşunda ve ilk Türkiye seri otomobili olarak kabul edilen Anadol otomobilinin İngiltere’de yaptırılan tasarımının lisans görüşmelerini bizzat yürüttü. Cam elyafı ve polyester karışımdan oluşan şasi ısrarı onundur. Bununla ucuz bir araba üretilmesini sağladı. Bu otomobilin 1966’dan 1984’e kadar üretiminde o sorumluydu.

Otosan, Tofaş, Mako, Otoyol, Türk Traktör, Döktaş, Karsan ve Otokar’ın kuruluşlarında birebir yer alıp, tüm süreçlerine tanıklık etti. Bu kuruluşların önemli kararlarının altında çoğunlukla Bernar Nahum imzası vardır.

Nahum’un anılarından otomotiv sanayiinde gelişmelere ilişkin görüşlerinin yanı sıra profesyonel yöneticilik konusunda görüşlerini de öğreniyoruz. Nahum, çekirdekten yetişme ve alaylı olma özelliğine karşılık ‘gerçek profesyonel’ olmanın ülkemizdeki ilk örneklerinden biridir. O, profesyonel yaratıcı ama kararı patrona bırakan, her şeyden haberdar olup, bunu sır olarak tutmayı bilen kişidir.

Bernar Nahum, 1995 yılında 84 yaşında vefat eder. Otomotivde bayrağı kendisinden devralan oğlu Jan Nahum, Karsan’ın ortağı ve tasarım şirketi Hexegon’un kurucusu... New York’da finale kalan ticari taksinin tasarımı Jan Nahum‘un eseridir. Hexogon, Türkiye’nin Ar-Ge esaslı ilk tasarım şirketidir. Bu özellikleriyle Jan, baba Bernar’ın izinden giden sektörün ender örneklerinden biri oldu.

GÜNÜN NOTU:
ABD’de 3.1 trilyon dolarlık dev bütçe açığı… Sokakta yatıp kalkan 35 milyon evsiz… Bu yıl ilk kez silahlanan 5 milyon vatandaş… İşte Trump döneminin kısa bir özeti…

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Vergi cennetlerinin sonu 14 Haziran 2021