22 °C
Mehmet KARA
Mehmet KARA ENERJİ GÜNDEMİ mehmetkara2007@yahoo.com.tr

Bir teşekkür de enerji işçilerine

Koronavirüs salgını, insanlığı yeryüzünde kurduğu ve işlettiği mevcut sistemi yeniden tartışmak zorunda bıraktı. Salgın, özellikle 1980’lerden itibaren yükselişe geçen ve daha sonra neredeyse tümüyle vahşi kapitalist anlayışa dönüş anlamına gelebilecek noktalara evrilen neoliberal yaklaşımların geri plana ittiği kamusal sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerinin önemini herkesin yüzüne tokat gibi çarptı.

Kamusal bir sağlık sistemi bulunmayan ABD’deki karar vericileri virüs salgını konusunda önlem arayışına girince en çok düşündüren noktalardan biri de bu oldu.

Virüsle mücadelede bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ön cephede çaba harcayanlar, hekimi, hemşiresi, laborantı ve acil müdahale timleriyle sağlıkçı ordusu. Sağlıkçılara tüm toplumdan teşekkür mesajları yağıyor ve bunu fazlasıyla hak ediyorlar.

Bu ortamda her gün çöplerimizin toplanması şart ise bunu hiç yüksünmeden, sessiz sedasız yapmaya devam eden temizlik işçileri de teşekkürü hak ediyor.

Peki enerji sektörü? Virüsle mücadelede en önemli noktalardan biri el yıkamak. Ve suyu mutfaklarımıza elektrik olmasa ulaştıramayacağız. Elektrik ve doğalgaz olmasa virüsle mücadele kapsamında evlerimize şimdiki kadar rahat kapanabilir miydik?

İşte elektrik ve doğalgaz sektöründe de, virüsle mücadele sürecinde ön saflarda kabul etmemiz gereken bir emekçi ordusu, gece gündüz demeden arı gibi çalışıyor. Sadece doğalgaz dağıtım sektöründe yaklaşık 100 bin kişi çalışıyor. Kesintisiz doğalgaz arzı için dağıtım şirketleri çalışanlarını iki vardiya halinde görevlendiriyor.

Ama dağıtım faaliyeti doğası gereği vatandaşla temasın yüksek olduğu süreçleri içeriyor. Güvenli doğalgaz kullanımı için bazı durumlarda birebir yerinde inceleme ve müdahale de şart oluyor.

Dağıtım şirketleri her gün yaklaşık 12 bin iç tesisat kontrolü ve gaz açma işlemi gerçekleştiriyor. Ve doğalgaz, güvenliğin ihmal edilemeyeceği bir sektör. O yüzden ‘şu işlemleri erteleyelim’ diyemiyorsunuz.

Ayrıca başka ürünlerle ikame edilemeyen elektriğin üretildiği santralleri düşünün. Onları kapatamaz, uzaktan çalıştıramazsınız. Mutlaka başında süreci takip edip yönetecek ekiplere ihtiyaç var.

O yüzden virüsle mücadele için bizler sadece ‘evde kal’ırken, elektriğimiz ve doğalgazımız kesilmesin diye tehlike altında evinde kalamayan mühendisinden işçisine enerji sektörü çalışanlarına da teşekkür borcumuz olduğunu bilelim.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap