20 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Birikimlerin yolu/yönü ne olmalı?

Birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin durumlarını ve altından dövize yatırım araçlarının neler getireceğini uzmanlarla konuştum. Aldığım yanıtlar, negatif faiz döneminde yatırımcıların “şaşkınlık” içinde olduklarını ortaya koyuyor…

“Birikimimizi nerede tutalım?” diye sorduğum piyasa aktörlerinden aldığım yanıtlar çeşitli. Önce birikimlerini değerlendirmek için “güvenli liman’’ olarak görülen dolar ve altın konusunu aktarayım:

-Altın ve gümüş revaçta. Mart-Temmuz döneminde 400 dolarlık bir artış yaşandı. Gümüşün fiyatı da yüzde 20 şişmiş durumda. Altın-gümüş ikilisine yatırım yapılamaz. Çünkü COVID aşısı bulunduğunda altın fiyatları tepe taklak olur.

Dolar konusunda aldığım yanıt şu:

Dolar uzun süredir 6.85’ler seviyesine demir atış durumda, yerinde sayıyor. Getirisi sıfır. Kasımda ABD seçimleri yapılana dek güvenli liman özelliğini taşımıyor.”

Gelelim, 120 binler düzeyindeki BİST-İstanbul Borsası konusuna… Değerlendirmelerin ortak noktası şu:

• Bazı kişiler kendi birikimleri ve yanı sıra kredi bile alarak borsada yatırım yapıyorlar. Ama borsanın yükselmesine sağlam kağıtlardan çok, kıyıda köşede kalmış hisselere yapılan spekülatif yatırımlar neden oluyor. Küçük ölçekli hisseler prim yapıyor, onlar hızla artıyorlar. Borsada bir “düzeltme hareketi” beklenebilir. Bu endeksin 100 binlere geri dönmesiyle sonuçlanırsa, borsada hisse senedinde yatırımlarını değerlendirmek isteyenler kayba uğrar. Birikimlerini banka mevduat faizinde tutanlar da “negatif getiri” alıyor. Ama yüksek miktarlı mevduatı olan bir mudi, “Ben birikimimi bankada tutuyorum. Negatif getiri ama fırtınadan önceki dönem gibi bir kaybım oluyor, sonucu biliyorum, korkulu rüya görmüyorum” değerlendirmesini yaptı. Bu da ilginç...

Kuşkusuz işin göz ardı edilmeyecek en önemli yanı $/TL kurunun “denize çapa atmış” gibi yerinde durması. DÜNYA yazarları Şeref Oğuz ve Alaattin Aktaş olayın “normal veri zinciri” içinde yorumlanamayacağını kaydediyorlar. Bunda “kur sabitliği”nin ABD seçimlerinden çok, TC Merkez Bankası'nın “swap rejimi” konusunda elini güçlendirici 1-2 adım atmasının etkisinin büyük olduğunu kabul etmek gerekiyor.

BUGÜNÜN NOTU
Çevre ve iklim eylemcisi Greta Thunberg, Gulbenkian Vakfı'nca “Yılın Seçkin Kişisi" olarak 1 milyon dolar ile ödüllendirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap