6 °C
Aydın Eroğlu
Aydın Eroğlu Analiz aydineroglu@borsaanalizci.com

BİST bir üst dirence gidebilir!

BİST bir süredir 94.000 - 96.000 civarı dirençlere takılmıştı. Başlayacağımız bu haftada bu direnci kırıp, 99.173 - 99.553 civarındaki bir üst dirence yönelmesini bekliyorum.

ABD ve Çin 90 gün için uzlaştı!

Bu beklentimi ABD ve Çin arasında 90 günlük karşılıklı yeni vergi getirilmeyeceği uzlaşması da desteklemiş oldu. Dünya piyasalarına bakınca, bu uzlaşma sonrası emtialarda da %2-3 seviyelerinde yükselişler yaşanmış. Dünya genelindeki borsalar da gelişmeyi olumlu karşılamışlar. Gelişmekte olan ülkeler ve BİST için de benzer pozitif etki görülmesini bekliyorum. Önemli endeks hisselerine ısrarla gelen satışlar tersine alım tepkisi ile karşılaşabilir. Demirçelikler, otomotivler, camlar baskıdan bir süre çıkabilirler.

Kasım enflasyonu gelecek!

Bugün açıklanacak Kasım ayı enflasyonunda eksi veri görmeyi bekliyorum. Eğer beklentim çıkarsa, kurlarda da 1.etap destekler aşağı yönlü kırılıp, daha alt hedeflere doğru yeni bir gevşeme trendi başlayabilir. Teknik olası destek-dirençleri ilgili tablomuzda görebilirsiniz.

Brent petrol'de düştüğü 57$ seviyesinden 62.58$ seviyesine sert bir tepki var ama ben yakın tarihli ve kalıcı olarak 65 $ seviyelerinin geçilmesini beklemiyorum. Bu ve altındaki brent seviyeleri de zaten Türkiye için oldukça olumlu fiyatlardır. Daha alt fiyatlara düşmesi tabii ki iyi olur ama, bu sefer de civar gaz ve petrol satıcısı ülkelerde sıkıntı oluşursa, onlardan yaşanacak finansal girişlerde düşüşler olabilir. Yani brent 65 $ altında kalsın yeterli.

Piyasalara algılar yön verir!

Görüyorsunuz piyasa algıları nasıl da değişebiliyor. FED için korkular tersine döndü. Neredeyse 2019 için sadece 1 kez faiz artışı ile yetinebilir yorumları bile başladı. Petrol 100 Dolar'a gidiyor denirken, sonra 50 Dolar altı konuşulur oldu. ABD ile ilişkiler koptu kopuyor derken, bir anda kısmen de olsa iyileşme başladı.

Neyse, sonuçta yine de herşey toz pembe değil. Ekonomi önemli sıkıntılara sahip. Ama çaresiz de değiliz. Yeterki, kamu israftan kaçınsın. Seçimler yaklaştıkça bu dediğim nasıl mümkün olacak bilemiyorum ama pozitif algılara dönüşlerin artmasını bekliyorum. Seçim tarihi yaklaştıkça, Katar gibi ülkelerden doğrudan yatırım kararlarının detaylarını da duymaya başlarız diye düşünüyorum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.