“Bizi unuttunuz”…

Mahir SOLMAZ
Mahir SOLMAZ DİYARBAKIR'dan mahir.solmaz@dunya.com

Diyarbakır’da Sur olaylarının yaşandığı zamanlarda o dönemin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda çok değerli dostum Ahmet Sayar ile olayların Diyarbakır ve kent ekonomisine yansımaları üzerine yüz yüze sohbet etmiştik. Başkan yaşanan olaylar nedeni ile iş dünyasının çok zor süreçler geçirdiğini anlatmış ve yüzünde ciddi bir buruk ifade ile “Sesimizi duyan yok” demişti. Başkanın bu cümlesi beni çok üzmüş ve çok da düşündürmüştü. Bunun üzerine büroya geçip haberin yanı sıra bir de “Sesimizi duyan yok” başlıklı bir makale yazmıştım. Makalemin gazetemizde yayınlanmasın ardından Ahmet Sayar başkan ile bir dahaki karşılaşmamızda yüzündeki tebessümü gördüm. Başkanın sesinin duyulmasına bir parça da olsa vesile olmuştum. Mesleki hayatımda en güzel hediyelerden birisi olmuştur Ahmet Sayar başkanın o gülümsemesi. En güzel mesleki ödül belki de...

Yıllar sonra aynı duyguları bir başka ticaret ve sanayi odası başkanı ve yine çok sevdiğim benim için çok değerli bir dostum tarafından yaşayacağım hiç aklıma gelmezdi. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’ın 24 Ocak’ta yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında sesi olmaya çalışmıştık. Kaldı ki deprem sonrası ekibi ile birlikte süreci çok başarılı yönetmiş gerçekten alkışları hak eden çalışmalara imza atmıştı.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi sonrası ise Asilhan başkanı çok fazla arayıp soramamıştım. Geçtiğimiz günlerde kendisini arayıp, kent ekonomisinin deprem ve pandemi ile birlikte ne durumda olduğunu sormak istedim. Başkan ile üç beş kelimelik sohbetin ardından, ağzından sitem dolu “Bizi unuttunuz” cümlesi döküldü. Başkan doğru söylüyordu, 24 Ocak’ta yaşanan deprem felaketi ile çok zor günler geçiren Elazığ’ı gerçekten pandemi ile birlikte unutmuştuk. Başkanın sitemi de doğru ve yerinde bir sitemdi.

Hem deprem hem de pandemi Elazığ için fazla yorucu olmuştu tabi ki... Asilhan başkanın bu süreçte ki talepleri de yerinde ve haklı taleplerdi elbette. Elazığ’ın ve depremden yine ciddi etkilenen illerden olan Malatya’nın farklı desteklerle ayağa kaldırılması talebi vardı Asilahan başkanımın... Bunlar son derece yerinde ve çok haklı istek, beklenti ve talepler elbette. Başta Elazığ olmak üzere 24 Ocak depreminden etkilenen ve yıkım yaşayan il ve ilçelerin bu süreçte farklı desteklerle toparlanması Elazığ’a ciddi moral sağlayacaktır. Bilinmeli ki Elazığ bir bütün olarak verilen deprem vaatlerinin verilen süreler içerisinde yerine getirilmesini bekliyor ve süreci iyi bir şekilde takip ediyor.

Umarım bu makalemin ardında da Ahmet Sayar başkanımın yüzündeki tebessümün aynısını Asilhan Arslan başkanımın da yüzünde görmek ve sesinde yaşamak kısmet olur. Çünkü gerçekten biz Türkiye olarak Elazığ’ı unuttuk. Elazığ’ı hatırlamak için illaki depremin yıl dönümlerini beklemeyelim. Çünkü Elazığ’ın bu dönemde bize ihtiyacı var.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar