15 °C
Serbest Kürsü
Serbest Kürsü

Bölgenin “Little China”sı Türkiye’ye koronavirüs sonrası çok iş düşüyor

Fuat Pamukçu - Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği Başkanı

Koronavirüs, Çin’in Wuhan şehrinden başlayarak dünyanın tüm ülkelerine hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyada 5 Şubat itibariyle 492 kişinin hayatını kaybettiği Çin’de, 24 binin üzerinde vakası olan ‘Novel Coronavirus’ (2019-nCoV) hastalığı herkesin gündeminde. Dünya Sağlık Örgütü, bu hastalıkla mücadele etmek için Şubat-Nisan 2020 tarihleri arasında 675 milyon dolar harcanması ve dünyadaki tüm ülkelerin Çin’e destek olması gerektiği çağrısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün 30 Ocak 2020 toplantısı ile ‘Küresel Acil Durum’ ilan etmesi bir yana dursun, Wuhan’dan gelen sosyal medya görüntülerinde hayalet şehir halini almış olan Wuhan’ın sakinlerinin, birbirlerinin morallerini yüksek tutabilmek için camlardan şarkı söyledikleri ve dans yarışmaları düzenledikleri de dikkatlerden kaçmıyor.

Hepimiz, bireysel olarak günlük yaşamlarımızda koronavirüs hastalığının nasıl bir boyuta ulaştığını takip etmeye çalışıyoruz. Çin’deki şirketlerin ve Çin ile uluslararası ticaret içerisinde olan tedarik zincirlerinin yaşadığı ciddi zorluklar da yavaş yavaş kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı. Doğal olarak hastalığın yayılmasını engellemeye çalışan Çin devleti, inanılmaz bir mücadele sergiliyor. Koronavirüs nedeniyle yaşanan global tedirginlik, ister istemez iş dünyasını da etkiledi. Haber ajansları; Çin merkezli fabrikalarında üretim ve operasyonlarını durduran ve çalışanlarını tahliye etmeye çalışan çok uluslu şirketlerin duyurularını yapmaya başladı. Çin’den Avrupa bölgesine dönemeyen konteynerler sebebiyle geciken taşımalar, aksayan üretimler ve bazı bölgelerde neredeyse muhatap bulunamayacak seviyede insan kaynağı sorunu, zaten zor şartlarda yönetilen küresel tedarik zincirlerine çok olumsuz etkiler yarattı.

29 Ocak 2020’de yayınlanan ING Bankası raporunda yer alan bir grafik, Türkiye’de birçok kişinin ilgisini çekti. Özetle ‘Koronavirüs’ün etkilerinin incelendiği raporda, Çin GSYİH’sindeki yüzde 1’lik düşüş, neredeyse tüm ülkelere negatif büyüme olarak yansırken, bu süreçten pozitif etkilenen tek ülkenin Türkiye olması son derece önemli bir gelişme… Türkiye, özellikle Gümrük Birliği süreci sonrası ve Avrupa Birliği katılım süreci ile birlikte en büyük ticaret ortağı olan Avrupa cephesinden bakıldığında ‘Little China’ olarak görülüyor. Avrupa ile olan inişli çıkışlı politik ilişkilerimiz bir kenara, Türkiye’nin 2019 yılı ihracatında tüm Avrupa ülkelerine olan ihracatı 95.5 milyar dolar seviyesi ile en yüksek seviyede ve toplam ihracatımızın da yüzde 56’sını oluşturuyor.

Türkiye’de yer alan sanayi şirketlerimiz; kaliteli, rekabetçi fiyatlarda, esnek üretim miktarlarında ve dinamik tedarik zincirleri çözümleri ile Avrupa’ya mal ihracatı konusunda çok tecrübeli. Tam da bu dönemlerde Uzakdoğu’dan Avrupa’ya olan mal ihracatındaki sorunlar sebebiyle, Türkiye’deki sanayi şirketlerimizin 2020’nin yaz dönemlerine kadar daha fazla sipariş alması ve bazı üretimlerin Türkiye’ye kaydırılması gündemde… Ülke konumlamamız ile bölgemizde önümüzdeki 5 ila 10 sene içerisinde üretimden en çok payı alacak ülkeler arasında Türkiye geliyor. Türkiye, Avrupa açısından değerlendirilen ‘Little China’ konumunu, koronavirüs sebebiyle geçici olarak değil de kalıcı olarak iyileştirmeyi sağlayabilirse, ihracat artışı ve ekonominin büyümesi açısından ciddi avantajlar elde edebilir. Ekim 2019’dan bugüne kadar dünyada ekonomik büyümeyi destekleyici farklı sinyaller olduğu gözlemleniyor. Anlaşmaların, ticaret savaşlarını geride bırakacak şekilde ilerlemesi ve Brexit konusundaki belirsizliğin ortadan kalkması ise en önemli konular… Bu süreçlere ek olarak dünyadaki etkin merkez bankalarının faizlerdeki düşüşü sürdürmesi ve piyasaya likidite sağlamaya devam etmesi de dikkat çekiyor. Şu an gündemin ana sorusu ise şu: Koronavirüs sebebiyle Çin’in ekonomisi ne kadar etkilenecek ve bu süreç dünya ekonomisine nasıl yansıyacak? 2020’nin birinci ve ikinci çeyreklerinde büyümenin negatif etkilenmesi kaçınılmaz gözüküyor.

Kaynakça:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
https://think.ing.com/articles/coronavirus-gauging-the-market-fall-out/
https://www.morganstanley.com/ideas/coronavirus-impact-2020-global-growth
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-05/china-sacrifices-a-province-to-save-the-world-from-coronavirus
http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1046

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap