Borsada rekor düşük çarpanlar

Soner KURU
Soner KURU Piyasanın İçinden

Borsa İstanbul açısından seçim sürecini ve buna yönelik fiyatlamaları büyük ölçüde geride bıraktık. 14 mayıs öncesinde anketler üzerinden oluşan fiyatlama, seçimin ardından geçen bu bir buçuk haftalık sürede eski haline geri dönmüş gibi görünüyor.

Öyle ki 8 Mayıs’tan 12 Mayıs’a kadar 10 TL’den 15 TL’ye yükselen ISCTR bu süreçte tekrardan 10 TL fiyatlamalarına geri döndü. Benzer şekilde hareket eden sektör ve hisselerde yine buna yakın fiyatlamaları görebiliyoruz.

Hafta sonu yapılacak ikinci tur seçimlerde Cumhur İttifakı Adayı Sayın Erdoğan’ın kazanacağı beklentisi şuan için fiyatların içinde görünüyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda ise piyasada çok farklı fiyatlamalar ve hisse bazlı hareketler beklediğimizi ifade edebiliriz.

Tüm bu süreçlerin gölgesinde 2023 ilk çeyrek bilançoları tamamladık ve yeni gelen karlılıklarla birlikte piyasayı fiyat/kazanç (FK) oranları üzerinden incelediğimizde BIST100 endeksinin 4,5 FK ile fiyatlandığını görüyoruz.

Bu değerleme ile Borsa İstanbul, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsaları içinde en ucuzlar arasında yer almaya devam ediyor. Bu noktada içinde bulunduğumuz enflasyonist sürecin çok etkili olduğunu görüyoruz.

İki yıl önce mayıs ayı sonunda BIST100 endeksi 1.400 civarında fiyatlanıyorken FK oranı 9 seviyesindeydi. Bugün geldiğimiz noktada endeks bu seviyenin tam 3 katı yani 4.500 seviyesinde olmasına rağmen FK oranı tam olarak yarı yarıya azalarak 4,5 seviyesine indi.

Şirketler bu süreçte kar edebildiler ama bu karlılık doğru oranda fiyatlara yansımadı. Çarpanların bu şekilde gerilemesinin iki önemli sebebi ise; seçim süreci etkisinin yanında son dönemde artan mevduat faiz oranları olarak görünüyor. Yılın geri kalanına ilişkin olarak haziran ayının yeni hükümet, bakanlar kurulunun oluşturulması gibi süreçlerle geçeceğini düşünüyoruz.

Bu süreçte piyasanın 4.500 – 5.000 bandında konsolide olması ihtimali yüksek. Haziran ayı sonunda uzun Kurban Bayramı tatili dönüşünde temmuz ayıyla birlikte piyasada bir miktar yukarı yönlü hareketlilik oluşmasını bekliyoruz. Yılsonu için ise temel unsurlarda bir bozulma olmaz ise piyasayı 7.500’e taşıyacak bir ralli beklentimiz var.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar