Boş koltukların bedelini ödeyeceğiz

Mahir SOLMAZ
Mahir SOLMAZ DİYARBAKIR'dan mahir.solmaz@dunya.com

Diyarbakır iş dünyası, artan yolucu talebini dikkate alarak ilden yurtiçi ve yurtdışı direkt uçuşların başlatılmasını öteden beri talep ediyor. Son olarak bu taleplerini ortak bir açıklamayla dile getirdiler.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği ( DİSİAD) tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Diyarbakır'ın coğrafi konum itibariyle bölgenin en önemli kültür, turizm ve ticaret merkezi olduğuna işaret edilerek, Diyarbakır-Almanya (Frankfurt, Duesseldorf, Hannover) doğrudan uçak seferlerinin tam kapasiteyle yapılamasının bunun somut örneği olarak gösterildi. Benzer uçak seferlerinin arttırılarak devam ettirilmesi ve diğer Avrupa ülkelerine de yapılmasının bölge iş camiası için oldukça yararlı olacağı ifade edilen açıklamada, iş dünyası şu tespit ve değerlendirmelere yer verdi:

Geçmiş yıllardan gerçekleştirilen ve daha sonra iptal edilen Diyarbakır-Erbil doğrudan uçak seferleri de neredeyse tam doluluk oranıyla gerçekleştiriliyordu. Bu uçuşların gerçekleştiriliyor olması hem Diyarbakır, hem de bölge iş camiasının komşu ülkeler ile ticaretin geliştirilmesine son derece yüksek bir ekonomik katkı sağlıyordu. Bu seferlerin yeniden başlatılması Diyarbakır ve bölge ekonomisine sağladığı katkı kadar, karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesine de büyük bir katkı sağlayacaktır.

Diyarbakır ve bölgesel gelişim itibariyle oldukça önemli bir diğer güzergâh da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapılacak doğrudan uçak seferleridir. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaklaşık 20 bin öğrenci Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yükseköğrenim okullarında öğrenim görmektedirler. Bu öğrencilerin tümü yılda minimum iki kez Ankara veya İstanbul üzerinden gidip gelmektedirler. Bu da yılda ortalama 80 bin koltuğa, ortalama yılda 400 uçak seferine denk gelmektedir. Bu öğrencilerin Diyarbakır üzerinden gidiş gelişlerinin sağlanması hem zaman, hem de maddi kayıpları minimize ederken, aynı zamanda milli ekonomiye de katkı sağlamış olacaklar.
Anadolujet ve THY tarafından karşılıklı olarak günde üç sefer düzenlenen Diyarbakır-Ankara ve Diyarbakır-İstanbul seferleri doluluk oranı %90’nın üzerinde. Benzer doluluk özel havayolu taşımacılığında da yaşanmakta ve mevcut seferler yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle hem özel sektör, hem de THY ve Anadolujet uçak seferleri karşılıklı olarak arttırılmalıdır.

Öte yandan gerek özel sektör, gerekse de THY şirketi tarafından düzenlenen Diyarbakır-Ankara ve Diyarbakır-İstanbul uçuşlarında bilet fiyatlarının aylar öncesinden alınmasına rağmen 350 TL’nin altına düşmemesi düşündürücüdür. Kalkınmada öncelikli iller arasında olmaları hesabıyla Diyarbakır ve diğer bölge illerinin Ankara ve İstanbul uçuş fiyatlarının makul seviyeye çekilmelidir.
Gerek yurtiçi, gerekse de yurtdışı doğrudan uçuşların düzenlenmesi durumunda doluluk oranının %80’leri aşacağı konusunda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği olarak tam güvence veriyor, aksi durumda boş koltukların bedelini ödeyeceğimizin de sözünü veriyoruz.

İş düyası, açıklamanın son kısmnında ise "günümüzde modern ve konforlu ulaşım imkânlarının arttırılması lüks değil bir gerekliliktir. Bir yandan yurtiçi ve yurtdışı uçak seferleri artırılırken, diğer yandan ekonomik uçuş ve CIP hizmetlerinin sağlanmasını da gerekli kılmaktadır. Ancak Diyarbakır Havaalanında CIP salonu bulunmamaktadır. Bu eksikliğin kısa sürede giderilerek yerli ve yabancı iş insanlarının CIP hizmetlerinden yararlanmaları sağlanmalıdır" görüşüne yer verdi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
“Bizi unuttunuz”… 21 Mayıs 2020