Boyner, Coca-Cola’nın kahve zinciri Costa’yı geri getiriyor

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Dünyaca ünlü kahve zinciri Costa, uzun bir sürenin ardından Türkiye’ye geri geliyor. Bu yıl 50’nci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Britanya’nın en büyük kahve zinciri Costa Coffee’yi geri getiren ise Türkiye’nin sayılı gruplarından Boyner. Önümüzdeki günlerde Costa Coffee’nin ilk şubesi ise İstanbul’daki Boyner Cadde’de yer alacak. 1971 yılında Londra’da Sergio ve Bruno Costa tarafından kurulan Costa Coffee, 1995 yılında yaklaşık 20 milyon dolar karşılığında Whitbread Group’a satıldı. O dönem markanın 39 mağazası bulunuyordu. Costa, büyüme stratejisi içerisinde 2009 yılında Türkiye’ye adım attı. Costa Coffee, International Food Company (IFC) ile başlattığı Türkiye macerası Palladium AVM ve Nişantaşı'nda iki lokasyonla devam etti. Ancak Costa, beklenen büyümeyi sürdüremedi ve bir sene sonra 2010 yılında Türkiye’den ayrıldı.

Yani bir diğer anlamda Costa, Boyner ile 11 yılın ardından Türkiye’ye tekrar geri dönmüş oldu.

4.9 milyar dolara satın almıştı

Costa’nın Whitbread Group ile büyüme macerası başarılı oldu ve 23 yılın ardından 32 ülkede yaklaşık 4.000 şubeye ulaştı. Ardından devreye dünyaca ünlü içecek devi Coca-Cola girdi. Muhtar Kent’in Başkanlık görevini yürüttüğü Coca-Cola, 2018’de Coca Coffee’yi almak için görüşmelere başladı ve Whitbread Group’a 4.9 milyar dolar teklifte bulundu. Bir süredir Costa markasını sahibi olduğu Premier Inn otel zincirinden ayırmak isteyen Whitbread Grubu, teklifi kabul etti ve satış gerçekleşti.

1.7 milyar sterlin ciro yapıyor

Costa Coffee, 2018 yılı verilerine göre yaklaşık 1.7 milyar sterlin ciro yaptı. 200 milyon sterlin faaliyet karı açıklayan şirket yılda 250 milyon müşteriye sahip. Zincirin en önemli ayağı ise İngiltere’de. Toplamda 3 bin 883 mağazanın 2 bin 467’si İngiltere’de bulunuyor. Costa’yı alan Coca-Cola ise 37 milyar dolarlık gelire sahip. Şirketin çalışan sayısı ise 90 bin civarında.

Beko, Marlborough'da inovasyon merkezi açtı

Koç Holding'in elektronik ürünleri ve beyaz eşya devi Beko, yurt dışında önemli bir adım daha attı. Beko, İngiltere'nin en büyük karma eğitim veren bağımsız tam pansiyon okulu Marlborough College'da yeni Beko İnovasyon Merkezi'ni resmen açtı. Yeni merkez 5 milyon sterlin yani bugünkü kurla 61 milyon liraya açılan inovasyon merkezi, sadece son teknoloji eğitim ve öğrenim olanakları sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çeşitli alanlarda yerel, ulusal ve küresel işbirliklerinin merkezi haline gelecek. Okuldaki inovasyon merkezi, sosyal girişim, mühendislik, teknoloji eğitimleri de verecek. Marlborough College ve Beko, bu merkezde geleceğin bilim insanlarını ve yenilikçilerini yetiştirmek için birlikte hareket edecek. Açılış etkinliğine Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu da katıldı. Dünyanın değişik ülkelerinde 20'den fazla Ar-Ge ve inovasyon merkezine sahip olan Beko, 2016'da Cambridge'deki Ar-Ge Merkezinin resmi açılışını yapmıştı.

Suudi kadınlar konser verdi, geçit törenine katıldı

Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın 2017'de hız verdiği açılım süreci kadınların gündelik hayata daha fazla katılımını sağlıyor. 2018’de Suudi Arabistan’da kadınlara ilk kez otomobil kullanma serbestliğinin yanı sıra oy kullanma hakkı da verildi. Yeni açılım süreci bununla da sınırlı kalmadı, 35 yıllık yasağın ardından sinema salonları açıldı. Şeriat ile yönetilen Suudi Arabistan’da kadınlar sinemayla tanıştı. Suudi Rejimi, şimdilerde özellikle kadınların gündelik hayata katılımını artırmak için gerçekleştirdiği açılım sürecine ilginç kararlarla devam kararı aldı. Suudi Arabistan’da asıl açılım 23 Eylül’de başkent Riyad’da düzenlenen Bağımsızlık Günü etkinlikleriydi. Düzenlenen geçit törenine ilk kez kadın askerler katıldı. En dikkat çeken ise kadınların yerel kıyafetleriyle birlikte verdiği konserdi. Suudi Arabistan’da da yayın yapan Independent Arabia muhabiri Essa Nahari’nin paylaştığı görüntülerde Suudi şarkıcı Daria Mubarek’in konseydi. Mubarek başı ve kolları açık şekilde söylediği şarkılara yine benzer şekilde giyinen dans grubu eşlik etti. Etkinlik, Suudi yayın grubu MBC tarafından da canlı olarak televizyonlarda yayınlandı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar