19 °C
Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

Brezilyalı Natura&Co Avon’u satın alarak dünya dördüncüsü oldu

27 yıldır ülkemizde faaliyet gösteren Avon, Türkiye’nin en çok bilinen ve ilk akla gelen güzellik markası. Aynı zamanda doğrudan satış sektörünün de lideri. Avon bir dünya devi. 65 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye, şirketin en büyük 10’uncu ülkesi olarak, pek çok sosyal sorumluluk projelerinde de önemli bir rol üstleniyor.

Bu yılın ilk haftasında Avon adına çok önemli bir gelişme yaşandı. Brezilya merkezli Natura&Co’nun 134 yıllık Avon hisselerini satın alma işlemi tamamlandı. Kuruluş, böylece dünyanın en büyük dördüncü güzellik grubu haline geldi. Natıra&Co. Avon, Natura, The Body Shop ve Aesop markaları ile dünya çapında 20 milyondan fazla tüketiciye çoklu kanal yapısı üzerinden ulaşmayı hedefliyor.

65 ülkede 20 bin çalışan ve 5 milyon temsilcilik dev bir sistem

Yeni yapılanmada Avon International CEO’su Angela Cretu oldu. 2014 yılında Türkiye CEO’suyken tanıştığımız Cretu, bugün şirketin 65 ülkedeki operasyonlarının başında. Cretu, Natura Co’nun altında, en tepedeki grubun CEO’suna rapor eden 4 büyük yöneticisinden birisi olarak görev yapıyor. Angela Cretu’yla Dünya gazetesi için özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Hedefleri ve projeleri hakkında bilgi aldık.

“Bir şirketi büyüten stratejisi değil, kalbidir”

Angela Cretu, Avon’da çeşitli kıdemli yönetici rolleri ile 20 yılı aşkın bir deneyime sahip. Aslen Romanyalı olan Cretu, 1998’de Avon Romanya’da Satış Müdürü olarak başladı. Romanya Genel Müdürü, Güneydoğu Avrupa ve Romanya Başkan Yardımcılığı, Doğu Avrupa Başkan Yardımcılığı ve Rusya Genel Müdürlüğü yaptı. 2014’te Avon Türkiye Genel Müdürü olarak çalıştı. Ardından görevi, şimdiki Türkiye Genel Müdürü olan Orkun Gül’e devretti.

Yeni görevinizi kutluyoruz. Natura&Co.nun 134 yıllık Avon’un hisselerini satın alması sonrasında durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu işbirliği ve dört markanın (Avon, Natura&Co.,The Body Shop ve Aesop) biraraya gelmesi Avon için altın bir fırsat. Kendi ruhumuzu ve gücümüzü keşfetmek için harika bir fırsat.

Onların da çok özel bir iş yapma biçimler var. hiyerarşik değil, birlikte üretilen, birlikte yaratılan bir yapı. Birbirine bağlı. Her markanın kendi kimliği, kendi ruhu, kendi misyonu var. bize kaynakları birlikte kullanma ve sinerji imkanı sunuyor.
Onların da, Avon gibi iş dünyasına ve tüketicilere mesajı var, sadece güzellik endüstrisindeki en iyi şirket olmak değil, dünya için de en iyi şirket olma hedefimiz var.
Bu da önce insan, amaç, sonra kar sıralaması anlayışımızı yansıtıyor.

Güçlerin birleşmesi size ne sağlayacak?

Avon olarak bizim cilt bakımında çok güçlü bir Ar-Ge’miz var.. Şimdi Natura’nın parfüm ve makyaj ürünleri alanındaki deneyiminden yararlanma imkanımız oluştu.
Body Shop ve Aesop’la birlikte Ar-Ge’de, perakendede, inovasyonda gücümüz dört katına çıktı

Perakende ne olacak? İnternet temsilcilerinizin işinizi azaltıyor mu?

Biz temsilcilerimiz için stratejik bir yeniden konumlandırma yaptık. 135 yıllık bir amacımız var. Biz kadınları güçlendirmek için çalışıyoruz. Tüketicilere seçenek sunmak istiyoruz. Onlar neredeyse biz orada olmak istiyoruz 100 yıl önce müşterilerimizi evlerinde ziyaret ediyorduk. Bugün de, sosyal medya , e-ticaret, perakende... müşterimiz nerede olmak isterse, biz onunla en yakın ilişkide orada olmak için çalışıyoruz.

Yeni görevinizde CEO olarak vizyonunuz ne?

Tüm deneyimlerimizden anladık ki, bir şirketi büyüten stratejisi değil, kalbidir. Sürdürülebilirlik ve anlam ifade etmek için tüketiciye yakın olmanız gerekir.
Ben geleneksel, hiyerarşik ortamı değiştirmek istiyorum.. Bizde her ne kadar pek hiyerarşik bir yapı olmasa da, ben organizasyonumuzda çalışan herkese güç vermek istiyorum.

Küresel uzmanlığımız ortak paydamız olsun. Ancak, her ülke kendi müşteri topluluğuyla kendi uygun gördüğü biçimde ilişki kursun.

Yapınız nasıl olacak?

Biz çok çevik olacağız. Değişimi ben getirmiyorum.. Ekibimin değişiklik yapması için onlara ortam hazırlıyorum.

Ekibinizde kaç kişi var?

65 ülke, 20 bin kişi. 5 milyon temsilci.

Temsilci sayınızda artış ya da azalma var mı?

Sayılar pek değişmiyor. Ancak, üretkenlik arttı. Sunduğumuz altyapının yardımıyla, temsilcilerimiz sosyal medyayı kullanarak müşterilerini artırabiliyorlar.
Herkes çok heyecanlı. Bu dönüşüm çok çalışmayı gerektirecek. Dünya değişiyor. Yeni kategoriler açıyoruz.

Biz bir şirketten beş milyon şirket yaratmak istiyoruz. Her temsilcimizin kendi topluluğu var.

Örneğin, bir temsilcimizin sadece üç arkadaşı olabilir ya da yüzlerce arkadaştan oluşan bir Facebook topluluğu olabilir.

Biz imkanlar sunuyoruz. Mobil cihazlarında parmaklarının ucunda eğitim fırsatları bulabiliyorlar. İçerik paylaşabilecekleri dijital araçlara sahipler. Müşteri siparişi almak için, kendi portfolyolarını yaratmak, kendi topluluğunda bir “influencer olmak için araçları var.

“Speak out” (Konuş) kampanyanız nasıl ilerliyor?

Bizim için her gün Kadınlar Günü. Biz her gün onları kutluyoruz.

Dünya Kadın Günü’nde sesimizi daha yüksek çıkarmak istiyoruz. Kadınların hala sesi yüksek çıkmıyor. Dünyanın her yerinde kadınlar kendilerini ifade etmek için uygun bir ortam olmadığını hissediyorlar. İşte, sanatta, müzikte, yönetim kurulunda seslerini duyurmak istiyorlar. Hala basmakalıp düşüncelerle mücadele ediyoruz. Sosyal engeller var.

Bir kadın güçlendiğinde, kendisini güvende hissettiğinde, bunun sadece kendi üzerinde değil, ailesi, çocukları ve dünya üzerinde de etkisi olduğunu biliyoruz.

Biz her kadının kendisini güçlü hissetmesini, ne istediğini bilmesini ve kim olduğunu ortaya koymasını istiyoruz. Yapmak istediğimiz bu. Bu amaçla her ülkede çalışmalar yapacağız, paneller düzenleyeceğiz.

Sizce değişim nasıl gidiyor?

Adım adım değişiyor. Ben çok umutluyum.

İki cinsin tam olarak eşit olması için daha 100 yılımz var. Bu korkutucu. Tümüyle buna karşı çıkıyoruz. Sosyal mecranın, internetin gücüyle , gücün yönetim kurullarından yeni nesle geçeceğine inanıyorum. Güçlü kadınlar var. biz güç dengesini değiştireceğiz

Sizin kadınlara mesajınız ne?

Kendini sev. Korkma. Kendin ol. Dünya bilsin ki hepimiz değerliyiz, önemliyiz.

Natura&Co ve Avon

Natura&Co, Avon’u almasıyla birlikte 6.3 milyon danışman ve temsilci sayesinde online ve offline satışta lider bir pozisyona yerleşti.
Grup aynı zamanda, şirketleri dahilinde 3 binden fazla mağaza ve geliştirilmiş dijital kanallar üzerinden perakende satış alanında güçlü bir konuma sahip.

Avon & Stand4Her

Avon 134 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda tüm dünyada kadınların karşılaştığı pek çok zorluğu aşmaları için onlara destek oluyor. 2019 Yılında Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri Sözleşmesine (WEPs) imza atan Avon, çeşitli projelerle kadınlara destek olmak ve toplumsal farkındalığı artırmak için çalışmalar yürütüyor.

“Kadının olduğu her yerde biz de varız” sloganıyla farklı meslekleri tercih eden kadınları destekliyor. Kadınlara biçilen basmakalıp rolleri eleştirmek, hayallerinin peşinden giden kadınlara ilham kaynağı olabilecek öyküler ortaya çıkarıyor.

Avon ticari faaliyetler kadar toplumsal faydaya da odaklanan bir kuruluş. ‘Kadına şiddetle mücadele’, öncelikli konularından birisi. 2019 yılında küresel bir program olarak başlattığı Stand4Her ile 2030’a kadar burslarla, akademik çalışmalarla, meme kanserinden aile içi şiddete pek çok alanda her yıl 100 milyon kadının hayatına dokunmayı hedefliyor.

Avon dünyanın en kapsamlı cinsiyet eşitliği araştırması olan 2020 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde de yer alıyor. Endeks; şirket içi istatistikleri, istihdam politikaları ve iş yaşamında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ilişkin çalışmaları değerlendirip, en eşitlikçi şirketleri seçiyor. 325 şirketin seçildiği endekse Avon bu yıl ikinci kez dahil oldu.

Avon, aynı zamanda Kadınları lider yapma misyonu çerçevesinde, KAGİDER önderliği, Dünya Bankası desteği ve PricewaterhouseCoopers ile Ernst&Young iş birliği ile gerçekleşen Fırsat Eşitliği Modeli sertifikasını da elinde bulunduruyor.

Speak Out - Sesini Yükselt Kampanyası

Avon tüm dünyada Kadınlar Günü’nün kutlandığı Mart ayında, kadın gücünün sesini duyurabilmek için yeni bir platform hayata geçiriliyor.

Dünya çapında milyonlarca kadın ve genç kız hâlâ pek çok ekonomik, sosyal ve politik engellerle mücadele ediyor. Bu yüzden de istedikleri gibi özgürce yaşayamıyorlar, hayallerini gerçekleştiremiyorlar.

Avon Stand4Her hareketi ile bunu değiştirmek üzere yola çıktı. Kadınlar aracılığıyla daha iyi bir dünya inşa etmek amaçlanıyor.

Speak Out ile cinsiyet eşitsizliği hakkında konuşmak, farkındalık yaratmak hedefleniyor. Avon’un her çalışanı, her temsilcisi, müşterisi, kısaca tüm sistemi bu harekete dahil olarak çalışıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap