13 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Buğday rekoltesi ve görünmeyenler

Buğday rekoltesi ve ithalat-ihracat ne konumda? Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ile konuyu görüştüm. Çevik un, makarna ve irmik ihracatı için 7.5 milyon ton hammadde ihtiyacı olduğunu, konuya böyle yaklaşılması gerektiğini belirtiyor.

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, ekim alanlarının daralmasına karşılık, 6 aylık yağışlarla buğday rekoltesinin 20-21 milyon ton olabileceğini açıklıyor. TÜİK’in rekolte tahmini ise 20.5 milyon ton. DÜNYA’nın TBMM temsilcisi arkadaşımız Canan Sakarya’nın haberinden, CHP Tekirdağ milletvekili Özcan Aygün’ün savlarını görerek bu konuya eğilme gereği duydum. Aygün’e göre, TMO’nun bu yıl içinde yaptığı buğday ithalatı rekoltenin sadece 20.5 milyon ton olduğunu kanıtlıyor.

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ile konuyu değerlendirince, buğday rekoltesinin iç tüketim açısından ele alınırsa yeterli olduğunu anlıyoruz. Ancak Çevik un, makarna ve irmik ihracatı için 7.5 milyon ton hammadde ihtiyacı olduğunu, konuya böyle yaklaşılması gerektiğini belirtiyor. Bu girdi, Rusya ve Ukrayna’dan Dahilde İşleme Rejimi (DİR) içindeki alımlarla sağlanıyor.

Çevik, Türkiye Hububat Konseyi ve TÜİK’in bu yıl rekolte tahminlerinin gerçekçi olduğunu, un, makarna ve irmik ihracatı için DİR kapsamında toplam rekoltenin yüzde 30’u kadar da ithalata gerek olacağını belirtiyor.

Bütün bunların yanında buğday ekim alanlarındaki daralma konusunu dikkate almamız gerekiyor. 2015 yılında 78.6 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, 2019’da buğday ekimi yapılan alan 68.5 milyon dekara inmiş durumda. KTB Başkanı Çevik, hem Konya ovasında, hem de Eskişehir’de buğday ekim alanlarına yağlı tohum ve mısır ekimi yapılarak, buğday ekim alanlarının daraldığı konusuna tanık.

En önemli gıda ürünü ekmeklik buğdayı ithal etmek zorunda kalmamak için, buğday ekim alanlarının daha da daraltılması karşısında önlem alınması gerekiyor. CHP milletvekili Aygün’ün savı ciddi ve cevap bekliyor. Yanı sıra, Türkiye bu alanda girdi ithal ederek katma değerli ihracat yapmayı öğrendi, bu yapının kırılmaması gerekiyor, DÜNYA olarak konunun takipçisi olacağız.

GÜNÜN NOTU:
"Kayseri Şeker" yazım üzerine Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD), nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2.5'a indiği bilgisini verirken 67.5 bin tonluk kotaya karşılık piyasanın 550-600 bin tonluk tüketimi konusuna açıklık getirmiyorlar. NİSAD'dan bunu bekliyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap