29 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Bursalı Feka, Sırbistan’da üretime başlıyor

Türk tekstil sanayisinin Avrupa’daki yeni üssü haline gelen Sırbistan, otomotiv sanayisinde de önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Volkswagen’in Türkiye’ye yapmayı planladığı yatırım sürecinde alternatif ülkelerden biri olan Sırbistan’da sektörün önemli oyuncularından Feka, ilk tesisini açmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl temelini attığı tesis, önümüzdeki günlerde üretime başlayacak. Sırbistan’ın orta kesiminde yer alan Cuprija kasabasındaki fabrika 15 milyon Euro'luk yani bugünkü kurla 115 milyon liralık yatırımla hayata geçti. Osmanlı Dönemi’nde Köprü adıyla anılan Cuprija kasabasının Belediye Başkanı Ninoslav Eric fabrikanın mart ayında açılmasının planlandığı ancak pandemi nedeniyle sürenin uzadığını ifade ederek, “Cuprija’nın ilk yeşil yatırımı buradaki insanlara yeni iş fırsatları yaratacak” dedi.

Önce 110, sonra 550 kişiye iş imkanı

Fabrikada ilk planda 110 kişinin çalışması hedefleniyor. İkinci fazda bu sayı 550’ye çıkacak. Fabrikanın Müdürü Refik Muharrem, “Türkiye’deki fabrikamızda 1.000 kişi çalışıyor. Hedefimiz Sırbistan’da da bu seviyeye ulaşmak. Buraya yatırım yapmak için iyi şartlar verildi ve Sırp ekibimizin yardımıyla bu hedefe ulaşacağımızdan eminim” diye konuştu. Minel Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika ilk etapta yaklaşık 8 bin metrekarelik bir alanda üretim yapacak.

Porsche, Maserati gibi dünya devleriyle çalışıyor

Bursa’da yüzde 100 yerli sermaye ile 1988 yılında kurulan Feka Otomotiv, otomotiv sektöründe orta ve büyük ölçekli firmalara far haricinde aydınlatma ekipmanları üretiyor. Katma değerli üretim için 2012 yılında Ar-Ge merkezini açan şirket, bu yatırımla cirosunu da ilk yılda yüzde 130 artırdığını açıkladı. Bu merkezde ise 72 mühendis çalışıyor.

Geri, sis, refleks reflektör, plaka lambası, iç tavan lambası üretimleri gerçekleştiren şirketin ürün gamında Türkiye’de patent ile korumaya alınan Işık Perdeli Stop Lambası dikkat çekiyor.

2018 yılına kadar 2 defa inovasyon liginde 5’incilik elde eden şirket, Ar-Ge merkezi olmadan önce Fiat, Renault, Toyota, GM, Ford ve Mako gibi dev firmalara hizmet veriyordu. 8 yıl önce açılan bu merkezle müşteriler arasına Porsche, Maserati, Mercedes, Audi, Volkswagen, Alfa Romeo, Hyundai, Seat, Man ve Skoda gibi dünya markaları eklendi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap