Büyük veri sandığın, bilgi çöplüğün olmasın?

Şeref OĞUZ
Şeref OĞUZ ÖNERİ - YORUM seref.oguz@dunya.com

Bilgi güçtür ve daima güç olagelmiştir. Yeni ekonomide ise bilgi, üretim faktörleri emek, sermaye ve hammadde gibi belirleyici öneme ulaşmıştır. Adam Smith, milletleri zengin kılan üretim faktörlerini biriktirmenin önemine vurgu yapar. Paylaşılınca azalan bu üretim faktörleri sadece geçen yüzyılda 100 milyon insana mal olan savaşların da ana sebebiydi.

Bilgi ise farklı davranan üretim faktörü... Paylaşılınca çoğalıyor, paylaşmayınca bilgi kirlenmesi dediğimiz veri çöplüğüne dönüşüyor. Bilişim teknolojileri, yapay zekâ ve internet, küresel boyutta bilgi birikimine yol açtı. Adına büyük veri (big data) diyoruz.

Büyük veri; toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri, bloglar, fotoğraf, video, sms, kütük dosyaları vb. gibi değişik kaynaklardan toparlanan bütün verinin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş haline deniyor.

Günümüzde bu evrene hükmeden, diğerlerinden ayrışıyor. Türkiye de bu kavramı sıkça kullanır oldu fakat bu işten kazananlardan bir farkla; içini boşaltarak... Hangi ölçekte olursa olsun bizdeki firmaların dilinden büyük veri kavramını duyuyorsunuz.

Sorun şu ki büyük veriyi toplamak yetmiyor, onu anlamlandırmak gerekiyor. Sibernetik biliminin kurucusu kabul edilen El Cezeri; “hayata geçirilmemiş her bilgi, doğru ile yanlışın arasındadır” diyordu 800 yıl önce. Bugün de durum değişmemiştir; Big Data’nız dev çöplüğünüz olmasın sakın?

8 MİLYARI İNSAN 30 MİLYAR AKILLI ŞEY

Günümüzde kürede 8 milyarı insan olmak üzere 30 milyar akıllı şey (nesnelerin interneti) var ve büyük verinin boyutu; 40 zetabyte (40 trilyon gigabyte) düzeyini aşmış durumda.

Eğer büyük veriyi kendiniz toplamıyor, üretmiyor ve anlamlandıramıyorsanız (hayata geçirme) o zaman başınız büyük belada demektir. Zira bilgi çöplüğü tepenizde patlayabilir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar