Büyükhanlı, Romanya'daki arazisini genişletiyor

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Ankara merkezli Büyükhanlı Grubu, Romanya’da önemli bir gayrımenkul yatırımına soyundu. 1960’da kurulan, 2007 yılında gayrımenkul yatırım ortaklığı statüsüne geçen Büyükhanlı, yurtdışındaki en büyük konut projesini Romanya’da gerçekleştiriyor. 2006’da Romanya’nın başkenti Bükreş’te Cosmopolis adını taşıyan 6 bin konutluk proje ile adım atan şirket, ülkedeki çalışmalarını ise Opus Land Development adıyla sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde 1.7 milyar Euro’luk satış geliri hedefiyle yola çıkılan Cosmopolis projesinde önemli bir adım atıldı. Bükreş’in kuzeyinde yer alan Tunari bölgesinde yer alan Cosmopolis projesini genişletmek için çalışma başlatan Büyükhanlı, bölgede 156 bin metrekarelik (15.6 hektar) bir arazi satın aldı. Geçtiğimiz yıl da 100 bin metrekarelik bir arazi satın alan Büyükhanlı’ya ait Opus Land Development, böylece son 1 yılda satın aldığı yeri 256 bin metrekareye çıkarmış oldu. Büyükhanlı’nın bu satın almalara ne kadar ödediği açıklanmazken, bu yıl 22 milyon Euro yani 165 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyor.

Romanya'da son 30 yılın en büyük projesi

Opus Land’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Büyükhanlı, satın almayla 500 daire ve villa yatırımlarına devam ettiklerini ifade ediyor.

Büyükhanlı’nın yaptığı Cosmopolis’te şu anda 9 bin konut bulunuyor. Cosmopolis'in şu anda yaklaşık 9.000 sakini bulunuyor ve bu da Cosmopolis’in Romanya’da son 30 yılda geliştirilen en büyük konut projesi unvanını almasını sağlıyor. Bilindiği üzere 1989’da Romanya’da sona eren Çavuşesku dönemi sonrasında ülke Doğu Bloku’ndan kopmuş ve Avrupa Birliği’ne yönelmişti. Romanya, 2007 yılında Bulgaristan ile birlikte Avrupa Birliği üyesi olmuştu.

Turizmin önemli yatırmcısı

Gayrimenkul kadar turizm alanında da önemli projelere imza atan Büyükhanlı, İstanbul dışında Ankara, Antalya ve Bodrum’da otellere sahip. Ataşehir’de İstanbul Marriott Hotel Asia ve Palestra Fitness / Spa’nın sahibi olan şirketin portföyünde Ankara’daki Park Hotel & Residence, Bodrum’daki Caresse ve Hiperescapeboats, Antalya’daki Justiniano Hotels ve Jacaranda Hotels markalarına bağlı oteller öne çıkıyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021