Cannes ve Monaco iptal oldu gözler Tuzla’daki Boat Show’da

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Pandemi küresel ekonomide en fazla turizm, ulaşım ve fuar sektörünü vurdu. Birçok ülkede turizmin önemli bir kolu olan fuar ve organizasyonların neredeyse tamamına yakını iptal edildi, ertelendi. Salgın sürecinde talep artışı yaşanan yat ve tekne satışlarında da gözler Avrupa’daki iki önemli fuardaydı. Önce Monaco’daki, ardından da Cannes’teki organizasyonların iptal edilmesiyle birlikte gözler, İstanbul’daki Uluslararası Boat Show’a döndü. Etkinlik, hem arzın hem de talebin artması nedeniyle iptal edilmedi ve gelecek ay dünyanın birçok ülkesinden firmaya ev sahipliği yapacak.

DÜNYA’ya konuşan Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarlar Müdürü Emel Yılmaz, önce sektördeki büyümeden, ardından etkinliklerdeki yeniliklerden bahsediyor.

İhracat yüzde 2, satışlar yüzde 12 arttı

Pandemi nedeniyle insanların topluluk halinde otellerde değil, aileleriyle yat ve tekne kiralayarak tatil yapmaya başladıklarını anlatan Yılmaz, “Bu nedenle yat ve tekne satışlarında da artış oldu. Bu yılın 8 aylık döneminde satışlardaki büyüme yüzde 12’nin üzerinde. İhracat ise yüzde 2 artarak 501 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti” dedi.

15 yat ve tekne ilk kez vitrine çıkacak

Türkiye’nin açık havada ve denizde düzenlenen en büyük tekne fuarı olan Uluslararası Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nın 7-15 Kasım tarihleri arasında yapılacağını aktaran Yılmaz, “Fuar, pandemi nedeniyle uluslararası sağlık kuruluşlarının denetiminde Viaport Marina’da üst düzey güvenlik önlemleri alınarak gerçekleşecek. 2021 yılının en özel tekne tasarımları, 2020’nin son avantajları, ödüllü tasarımlar ve dünya markalarının öne çıkan modelleri sergilenecek. Fuarda dünyanın değişik ülkelerinden 15 tekne ve yat ilk kez vitrine çıkacak” diye konuştu.

500 milyon liralık satış hedefi

Fiyatları 65 bin TL ile 80 milyon TL arasında değişen 200’ün üzerinde teknenin sergileneceği Fuar’da bu yıl 500 milyon TL satış hedefleniyor. Yılmaz, “Avrupa’da 2-2.5 milyon Euro civarında satılan aynı boyda ve özellikte tekneyi Türkiye’de 1 milyon Euro’ya alma fırsatı sunuyoruz. Mega Yat üretiminde dünyada 3’üncü sırada olan Türk tersanelerinin üstün kaliteli üretilmiş tekneleri, Avrupa’nın yarı fiyatına üretebilmesi, dünyada tekne alıcılarının ilgisini Türkiye’ye yönlendiriyor. Yat siparişlerinde aile tipi dediğimiz 12-25 metre boylarındaki sipariş görüşmelerinde çok hızlı bir artış var. Burada da 200’ün üzerinde tekneyi yeni sahipleri buluşturmak için çabalıyoruz. Toplam değeri 1 milyar TL’yi geçen ultra lüks mega yatlar, motor yatlar, katamaranlar, yelkenliler ve guletleri sergileyeceğiz” dedi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar