29 °C
Kerim ÜLKER
Kerim ÜLKER Bizden Duymuş Olun kerim.ulker@dunya.com

Cargill, uydudan tarlayı izliyor çiftçiye hasat desteği veriyor

ABD'li gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün şirketi Cargill tarafından 6 ilde sürdürülen "1000 Çiftçi 1000 Bereket" programı kapsamında İzmir'in Tire ilçesindeki bir mısır tarlasında hasat şenliği düzenlendi. Firmanın Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, etkinlikteki konuşmasında, Türkiye'nin bir tarım ülkesi olmasına karşın potansiyelini yeterince değerlendiremediğini söyledi.

Söz konusu potansiyelden daha fazla yararlanmak adına "1000 Çiftçi 1000 Bereket" programını başlattıklarını dile getiren Tarakçıoğlu, Adana, Mersin, Konya, Karaman, İzmir ve Manisa'da programı yürüttüklerini dile getirdi.

Bugüne kadar yaklaşık bin 200 çiftçiye ulaştıklarını anlatan Tarakçıoğlu, "Türkiye'den kazandığımızı nasıl tekrar geri verebiliriz? Bu konuda bir çalışma yapmak istedik. Dijital imkanları kullanarak Türkiye'de tarımı dönüştürmek için bir ateş yaktık" dedi.

Tarakçıoğlu, bu kapsamda ziraat mühendislerince ürün ekim dönemi öncesinde çok hızlı bir şekilde dijital toprak analizleri yapıldığını kaydederek, böylece çiftçilere üretim aşamasında destek sağlandığını ifade etti. Mısır tarlalarının uydu aracılığıyla izlenebildiğini belirten Tarakçıoğlu, gerekli durumlarda tarlaya müdahale edildiğini söyledi.

FİNANSAL OKUR YAZARLIK EĞİTİMİ DE VERİYOR

Cargill, kurumsal sosyal sorumluluk projesi ile Türkiye'deki çiftçilere sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda destek verip, verimlilik ve kazançlarını artırmayı hedefliyor.

Programda alanında uzman ziraat mühendisleri tarafından zirai ve teknik danışmanlık hizmeti verilirken, yenilikçi dijital araçlara erişim sağlanarak çiftçilerin refahını artıracak tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Finansal okuryazarlık eğitimlerini de kapsayan program dahilinde çiftçiler ekim öncesi ziyaret edilerek tarlalarında dijital toprak analizi yapılıyor.

Ayrıca ekimden hasada kadar, doğru gübreleme, sulama yöntemleri ve hastalıklarla mücadele konusunda çiftçilere hizmet veriliyor.

CARGILL PROTESTOSUNA FISKİYELİ ÖNLEM

ABD'li gıda firması Cargill tarafından işten çıkarılan ve mahkemenin işe iade kararına rağmen işbaşı yaptırılmayan işçilerin Ataşehir’deki Cargill Genel Merkezi önündeki nöbet alanı, çim sulama fıskiyeleriyle ıslandı. Oturdukları sırada sulama sisteminin çalıştırılmasına tepki gösteren emekçiler, doğrudan kendilerini ıslatan fıskiyelerin ucunu 5 litrelik su bidonlarıyla kapattı. Cargill işçileriyle birlikte nöbet alanında sabahlayan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, işçilerin konakladığı alanın dibindeki su fıskiyelerinin çalıştırılmasını masumane bir eylem olarak görmediğini söyledi. İşten çıkarılan Cargill işçilerinin siyasi bir eylem yapmadıklarını kaydeden Tanal, “Bu insanların kavgası ekmek kavgasıdır. Ortada siyasi bir eylem yok” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap