Çevreye HP Duyarlılığı: Naylonlar, okyanusu kirletmek yerine bilgisayar oluyor

Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

Çevre kirliliği günümüz insanlığının, devletlerin, ülkelerin en büyük sorunlarından biri. Çevreyi kirletenlerin başında da sanayi kuruluşları ile büyük üreticiler geliyor. Almanların yaptığı araştırmalara göre, okyanuslarda birikmiş 160 milyon ton plastik var. Bu durum böyle biraz daha sürerse, okyanuslar plastik mezarlığına dönüşecek.

İşte böyle tehlikeli bir yol almada bir kuruluş, hp (Hewlett Packard), örnek bir adım atarak, dikkatleri çekti.1 Ocak 1939 yılında kurulan ve 2018 yılı verilerine göre 55.000 (elli beş bin) çalışanı bulunan Hewlett-Packard, özellikle bilgisayar teknolojileri konusunda, adeta dünya devi konumunda bulunuyor. Kuruluş, denizleri dolduran ve onları işlevleri dışına çıkaran naylonları, onlar denize ulaşmadan yakalayarak, en son ürettiği ve alanında son derece iddialı olan taşınabilir bilgisayarlarda, yeniden kullanıma sokmayı başardı.

HP Elite Dragonfly adı verilen söz konusu, bilgisayarlar, bir çok yeni özelliği, bünyesinde taşımakla birlikte, en dikkat çeken durumu, yapısında atık naylonların bilgisayar bünyesinde zararsız bir şekilde oluşturulması ve böylece doğaya salınımının önüne geçilmesi. HP, yetkilileri  bilgisayarda kullanılan atıkların henüz yüzde 5 oranında olduğunu, zamanla bu oranın artırılma çalışmalarının sürdürüldüğüne dikkat çekiyorlar.

HP'nin başlattığı bu öncülüğün yayılmasının ise çevre korumaya uzun vadede önemli olumlu katkılar sağlayacağı kuşkusuz.

HP yetkilileri, ürettikleri ürünlerde şu sıralar yüzde 5 ile başlayan çevreye zarar veren atıkların yok edilerek, zararsız bir hale getirilerek kullanım oranının hızla yükseltilmesi çalışmalarını da sürdürdüklerini vurguluyorlar.

Tüm bunlara karşın, yine de en büyük beklenti, atık naylonların, değerlendirilemeyen bölümünün, doğaya zarar vermeden dönüşümünün sağlanacağı bir yöntemin bulunması.
burada iş, çevre bilimcilerine, biyologlara, eczacılara ve kimyacılara düşüyor. Tabii devlet desteği de olmak kaydıyla...

Bütün bunların yanında, söz konusu araştırmanın finansmanında özel kuruluşların da yardımcı olmaları halinde süreç hızlanacak ve belki de kısa zamanda bir çözüme ulaşılabilecek.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar