CHP’li kadın milletvekilleri eşit temsil için çağrı yaptı

Canan SAKARYA
Canan SAKARYA Ankara Günlüğü canan.sakarya@dunya.com

CHP’li kadın milletvekilleri, kadınların siyasette eşit temsiliyeti için geçtiğimiz mart ayında verdikleri yasa teklifini bugün Meclis Genel Kurul gündemine taşıyacaklar. Teklifin yasalaşması için tüm partilerden destek isteyen CHP’li kadın milletvekilleri, Mecliste Grubu bulunan siyasi partilerle temasa geçtiler.

CHP, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi’nin 87’inci yıl dönümü olan 5 Aralık öncesinde, bugün Genel Kurul’da teklifin gündeme alınmasını isteyecek. CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu’nun ilk imza sahibi olduğu yasa teklifi, CHP grubu tarafından 306 kadın örgütünün önerileri ve akademisyenlerle yapılan ortak çalışma ile hazırlandı. Kadınların siyasette eşit temsiliyetini sağlayabilmek için hazırlanan yasa teklifi, CHP’li milletvekillerinin imzasıyla 8 Mart 2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Siyasi Partiler Kanunu, Milletvekili Seçimi Kanunu ve Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinde, milletvekilliği seçimlerinde, siyasi partilerin aday listelerinde, kadınlar ve erkeklerin eşit temsilini sağlayacak yüzde 50 cinsiyet kotası uygulanması öngörülüyor. Yasa teklifi kadınların seçilebilecekleri sıralarda olmasını sağlamak için, aday listesinde her iki cinsiyetin birbirini izlediği "fermuar yöntemi” getirilmesi, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliklerinde de yüzde 50 cinsiyet kotası uygulamasına ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK)  CHP’li üyeleri, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve KEFEK Başkanı Fatma Aksal ile görüşerek, kanun teklifinin bir an önce yasalaşmasının tarihi bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, destek istediler. 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kararı 3 Ocak’a ertelendi

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca hakkındaki kararı, dosyada eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle 3 Ocak 2022’ye erteledi. Bolu Belediye Başkanı Özcan, başörtülü bir kadına yönelik sözleri nedeniyle, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, bir vatandaş ile yaptığı küfürlü telefon konuşması nedeniyle disipline sevk edilmişti. Her iki isim de 25 Ekim’de CHP Genel Merkezinde Yüksek Disiplin Kurulu’na sözlü savunma verdi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar