Çin suçlamalara karşı duruşunu netleştiriyor

Hasan AKDOĞAN
Hasan AKDOĞAN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET hakdogan@akddenetim.com

Sayın DÜNYA okurları, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti, arasında koronavirüs konusunda süren tartışma son günlerde alevlenmiş bulunuyor. Şu sıralar Çin 5 kozu ileri sürüyor.

- Birincisi; “..Çin Ticaret Bakanlığı ilk başta salgın önleme malzemelerinin ihracatını askıya aldı. Bu politikayı ilk getiren Yiwu belediye hükümetidir. Beklendiği gibi, Çin Ticaret Bakanlığı hemen takip etti. Küresel salgının patlak vermesinden bu yana, dünya çapında ülkeler salgın önleme malzemelerinin toplu tedariki için Çine insan gönderdiler: vantilatörlerden koruyucu giysi ve maskelere kadar. Ticaret Bakanlığının yasağı öncesinde, bu tür alımlar pazar odaklı idi. İlgili standartlar karşılandığı sürece, satın alma ve satma özgürlüğü sürmüştür. Yasaktan sonra, tüm ihracat ana akım kanallar üzerinden organize edildi. Çin’den tazminat talep etmek isteyen ülkelerin bu ürünleri üretmesi gerekirdi…”

- İkincisi; “… Bohai Körfezi’ndeki canlı askeri tatbikatları temmuz ayı sonuna kadar devam edecektir. Çin Denizcilik İdaresi 11 bir uyarı yayınladı: Tangshan Limanı, Pekin-Tanggang liman alanı büyük ölçekli askeri tatbikatlar yapılacaktır. Eğer Trump ABD ekonomisinin geri düşmesini engelleyemezse yeniden seçilme şansını kaybedecektir. Çin hafife alınmamalı! Bohai Denizi, Arch Weijing şehrine açılan kapıdır! Egzersizin amacı apaçık ortadadır..”

- Üçüncüsü; “.. Avustralya’ya net bir uyarı sinyal gönderilmiştir. Çin, 12 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısına göre, dört Avustralyalı sığır eti işlemcisinin Çine sığır eti ihraç etmesini engelledi. Sığır eti ile deli dana enfeksiyonu engellenmiş oldu..”

- Dördüncüsü; “…Wuhan’da alınan önlemleri Tramp’a tekrardan göstermek için 10 günde 10 milyon kişiyi test ediyor. Şehrin nükleik asit testini 10 gün içinde tamamlama büyük başarıdır. Çin’in salgınla mücadele verilerinin doğru olduğundan şüphe olmamalıdır. Buna inanılmıyorsa 10 milyon insanın nükleik asit testini 10 günde tamamlamak buna bir cevaptır. Bu veri Amerika Birleşik Devletleri ile karşılaştırıldığında Çin’in açık ara önde olduğu görülecektir. Çinin salgınla mücadele yeteneği bir kez daha dünyaya, özellikle de Trump'a, Amerikan medyasına öğretilmiştir..”

- Beşincisi; “…Çin’in en büyük çelik grubu ve dünyanın en büyük üç demir cevheri tedarikçileri sınır ötesi yerleşim elde etmişlerdir. Ocak ve Nisan 2020'de, Brezilyanın Vale ve Avustralya’dan BHP Billiton olmak üzere iki demir cevheri tedarikçisi ile RMB’nin ilk sınır ötesi yerleşimini tamamladıktan sonra, Çin Baowu ve Rio Tinto, Avustralya, 100 milyon yuan blockchain teknolojisi kullanıldı. Dolar, Amerika’nın dünyadaki hakimiyetinin temel taşıdır ve milli paramızı çok etkilemiyor..”

Sonuç olarak; Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu konularda artık sabırlı davranmayacağı ve suçlamalar konusunda inisiyatifi ele almak istediği anlaşılıyor. Bu suçlamalar karşısında Amerika Birleşik Devletlerine karşı, en iyi savunmanın saldırı olması gerektiği konusunda bir anlayış birliğinin olduğu söylenebilir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar