Çin ve ABD gerilimi dünya ekonomisini etkiler

Hasan AKDOĞAN
Hasan AKDOĞAN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET hakdogan@akddenetim.com

Sayın DÜNYA okurları, ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti, arasındaki koronavirus tartışması her gün yeni bir boyut kazanıyor. ABD’nin suçlamalarına karşı Çin Dışişleri Bakanı Chen Yi’nin düzenli basın toplantıları yapıyor.

Resmi açıklamaların yanı sıra yayınlara da baktığımızda gerilimin tırmanmakta olduğu görülebiliyor. Demeçlerde ve özellikle yayınlarda şu noktaların altı çiziliyor:

“...ABD Başkanı Trump’ın salgınla ilgili durumu araştırmak için hala kendi araştırmacılarını Çin'e göndermek istemesi, ABD Kongre üyesinin Kongre'de ABD vatandaşlarının ve yerel yönetimlerin Çin hükümetini yanıltıcı bilgiler vermekle suçlaması, Çin hükümetine dava açmasına izin verilmesinin istenmesi...” konusunda Çin tarafından şu yorumlar yapılıyor:

“...Virüsler, tüm insanlığın ortak düşmanıdır ve dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Diğer ülkeler gibi Çin de yeni koronavirüs tarafından saldırıya uğradı. Çin de virus kurbanıdır. 2009 yılında, H1N1 gribi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde teşhis edildi ve geniş alanlara yayıldı. 214 ülke ve bölgeye yayıldı ve yaklaşık 200.000 kişinin ölümüyle sonuçlandı. 1980'lerde AIDS ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedildi ve tüm dünyaya yayıldı, Bu konularda ABD de kimse suçlandı mı? Buna ek olarak, birkaç gün önce, Singapur Ulusal Üniversitesi'nde profesör olan Ma Kaishuo, bir röportajda 2008'de ABD'deki mali çalkantıların ve Lehman Brothers'ın çöküşünün sonunda küresel bir finansal krize dönüştüğünü söyledi. ABD’lilerin, düşmanlarının Çin değil, bir virüs olduğunu bilmeleri gerekir. Çin ne Irak ne Suriye ne de Venezuela değildir. Çin’e gelmek ve kontrol etmek isteği Kabul edilemez.

Salgının erken safhasında, DSÖ ve Çinli uzmanlar salgınla ilgili olarak ön bulguları ortaya koyma girişimini gerçekleştirdi. Trump, tarafından yapılan soruşturma talebi tamamen mantıksızdır ve hegemonyanın bir tezahürüdür.

Mevcut salgında, Amerikalı politikacılar virüse karşı mücadeleyi organize etmeye değil, başka şeylere odaklanıyorlar. Amerikan halkına doğruyu söylemek yerine, her gün kendilerini övünüyorlar, ama aslında insanların hayatlarını söndürüyorlar.

Trump'ı uyarmak istiyoruz. 1,4 milyar insan bu suçlamaları kabul etmiyor. Çin'in 2 milyonluk ordusu bir dekorasyon değil, Çin'in çelik seddidir. Çin'in Dongfeng füzeleri savaşmak için kullanılır. Çin'in nükleer denizaltıları deniz altında seyahat etmek için değil, davetsiz misafirlerle savaşmak için kullanılır. Çin nükleer silahları kimseyi korkutmak için değil, kendini savunmak için kullanılır. Trump'ı, eğer Çin’den tazminat istiyorsa, bunları dikkate almak durumundadır.

Trump, salgını araştırmak istiyorsa, lütfen 2019'da yeni koroner pnömoni nedeniyle ABD'de kaç kişinin gripten öldüğünü açıklaması gerekir. Önce Wuhan Askeri Oyunları’na katılan beş hastanın durumunu ve nerede olduğunu açıklaması gerekir. Fort Dietrick'in biyolojik laboratuvarının aniden kapanmasının nedenlerinin ve sonuçlarının açıklanması gerekir...”

Restleşmelerin yeni boyutları dikkate alındığında, dünya ekonomisi üzerinde olumsuz etkilerin olabileceği anlaşılıyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar