12 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Coface’tan yeni ‘ülke riski’ notu

Fransız ticari alacak sigortası Coface, Türkiye’nin risk değerlendirmesini C’den B’ye yükseltti. Şimdi uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da not yükseltmesi bekleniyor...

Türkiye’de 2007 den bu yana yerleşik olan Fransız ticari alacak kredi kurumu Coface, Türkiye’nin risk değerlendirme notunu C’den B’ye yükseltti.

Gerekçe: Ülke riski azaldı...

Bu not artışının Türkiye’nin küresel ticaretten aldığı payın yükselmesine neden olacağı kesin. Ülke nüfusu dünya nüfusunun yüzde 1.08’i, dünya ticareti içindeki payı ise yüzde 0.8. Yorumlar, dünya ticareti içindeki payın en az nüfusumuzun dünya nüfusu içindeki payı düzeyinde olması gerektiği şeklindeydi. Şimdi bu yeni artan ‘not’ ile buna bir adım yaklaşıldığını söylemek mümkün.

Coface Türkiye yöneticisi Ali Gençtürk, not artırma gerekçesini açıklarken, “Makroekonomik verilerin risklerini dengeleme trendine girildiği gözüküyor. Bu gelişmelerin iç talepte toparlamayı tetiklemesini, bunun da yurt içindeki firmaların cirolarında iyileşmeye yol açmasını bekliyoruz. Ayrıca, kredi faizlerindeki düşüşün firmaların finansmana ulaşımını da kolaylaştıracağına inanıyoruz. Bu nedenle notu artırdık. Uluslararası derecelendirme kurumlarının da Türkiye’nin notunda artış yapmalarını bekliyoruz” değerlendirmesini yapıyor. Bu da kayda değer, zira yorum bir ‘dış ses’ten geliyor. Coface’ın risk değerlendirmesi 8 basamaktan oluşuyor. Türkiye riskinin jeopolitik gelişmelere bağlı olması nedeniyle notunun ‘B’ olduğunun altı çiziliyor.

Olumlu bir gelişme daha var: Coface, proaktif bir adım atarak güvenceleri arttırdı. Bununla Türkiye için bu yıl % 25 büyüme hedefliyor.

2019 yılının sonlarına doğru olumsuzlukların azalmasıyla 2020 yılı ‘dengeleme yılı’ olarak tanımlanıyordu. Şimdi, uluslararası kuruluşların 2020 için olumlu değerlendirmeleri ekonomide toparlanmaya neden olacağı yorumları yapmamıza yol açıyor.

Bu da piyasalardaki algının da olumlanması sonucunu getiriyor. Bekleyelim ve bütün bu olumlu bu gelişmelerin 2020’de ne sonuçlar vereceğini görelim…

Bugünün notu: Kenan Mortan/İbrahim Atalay’ın 765 sayfalık “Türkiye’nin Kültür Atlası” adlı kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda yayınlandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap