22 °C
Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Çorak araziye yoğun bakım uyguladı, zeytinyağı üreticisi oldu

Reanimasyon ve yoğun bakım alanında 30 yıllık uzmanlığa sahip Dr. İsmail Hacı, 10 yıl önce Erdek’te köylülerin “Burada su yok, fidan tutmaz” dedikleri araziyi hayata döndürdü. “Doktor delirdi” diyen yöre halkı şimdi Aymis markasıyla zeytinyağı üreten doktorun yaptıklarını takip ediyor. Aymis’in hedefi ise ihracat.

İnsan hayatının bıçak sırtında olduğu yoğun bakım servislerinde geçen çeyrek asırlık bir kariyerin içinde, naif bir girişimcilik öyküsü Dr. İsmail Hacı’nınki. Amerikan Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. İsmail Hacı ile, pandemi döneminde okumaya alışık olduğumuz bir sağlık haberi için değil; sürdürülebilir tarım, zeytin ağaçları, soğuk sıkma zeytinyağı üretimi gibi tamamen ters köşe bir konu üzerine röportaj yaptık. Hikayesini dinledikçe anladık ki, hayat kurtarmak ya da “reanimasyon-yeniden canlandırma” unvanının hakkını vermek, sadece yoğun bakımda değil, günlük yaşamının her alanında başrolü kaplıyor.

Dr. İsmail Hacı, bugün gıda mühendisi olan oğlu Mete Hacı’nın yönettiği Aymis Gıda’ya yol gösteren isim. Ancak onun toprak ve doğaya olan düşkünlüğü, zeytin ve zeytinyağı üretiminde Erdek bölgesinde giderek büyüyen şirketin doğuşunun arkasındaki asıl neden. Aymis, ürünleriyle bugün Arjantin ve Japonya’daki zeytinyağı yarışmalarına katılacak kadar iddialı bir şirket. Dr. İsmail Hacı’nın 30 yıllık hekimlik kariyerinin içine tarımı da almasının hikayesi ise Erdek’te bir yazlık aldığında başlamış. Yazlık evinin bahçesindeki zeytin ağaçlarıyla hobi olarak ilgilenen Dr. İsmail Hacı, “Ben Bursalıyım. Zaten toprakla uğraşan bir aileden geliyorum. Tarım bana uzak bir konu değil” diyerek onu zeytinyağı alanına yönelten felsefenin de şifrelerini veriyor.

Hacı’nın anlattıklarına göre yazlık evinin bahçesindeki 10 zeytin ağacı, yoğun bakım hekimine bir süre sonra yetmemeye başlamış. “Zamanla yeni zeytin bahçeleri satın almaya başladık. Onlarla ilgilendik, mahsulü topladık. Bu arada zeytinin büyüsü oğlumu da sarmış meğer. Ziraat mühendisi oldu ve hayatını zeytin ağacı üzerine kurmaya karar verdi. Biz de onu destekledik” diyen Dr. İsmail Hacı, bir süre yurtdışındaki uygulamaları incelediklerini, bölgedeki üniversitelerden destek aldıklarını anlatıyor. Şu anda da Aymis’te bir akademisyen danışman bulunduğunu ifade eden Hacı, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla köylünün var yılı-yok yılı söylemlerindeki verimsizlik sorununu da hiç yaşamadıklarının altını çiziyor.

“Doktor delirdi”

Nazım Hikmet’in şiirinde bahsettiği, “Yaşamak yanı ağır bastığı için zeytin dikeceksin” öğüdü aslında tam da Dr. İsmail Hacı’yı anlatıyor. 30 yılını yaşatmaya adayan Dr. Hacı, Erdek bölgesindeki çorak, makilik alanları bile nasıl zeytinlik haline getirdiğini ilginç bir öyküyle dile getiriyor: “Bir arazi bulduk. Çorak, ağaç yok. Buraya zeytin dikelim dedik. Köylü ‘Olmaz, bu arazide su yok’ dedi. Mühendisleri getirdik, 150 metre derinlikten su çıkardık. Köylü bir yandan bizi izledi bir yandan da ‘Doktor delirdi’ dedi. Ama biz başardık. Zeytin fidanlarımız serpilip, kısa sürede büyüyünce herkes şaşırdı. Bölgeye damlama sulama sistemini ilk biz kurduk. Teknolojiden yararlanarak gübrelemeyi, toprak analizlerini yapıyoruz. Şimdi köylü bizi takip ediyor.”

2012’de kurulan Aymis’in fabrikası Ocaklar köyünde. “İyi Tarım” belgesi aldıklarını söyleyen Dr. İsmail Hacı, toprak tahlillerine göre gübreleme yaptıklarının altını çiziyor. Erdek’ten başka Akhisar bölgesinde de zeytinlikleri olan şirket, 5.5 dönümlük kapalı alan üzerine kurulu bin 700 metrekarelik tesiste, yıllık 25 tonun üzerinde zeytinyağı üretiyor. Geçen yıl 900 ton zeytin işlediklerini anlatan İsmail Hacı, bu yıl ölçeği 2 bin tona çıkarmayı planladıklarını söylüyor. Günlük 70 ton zeytin sıkma kapasitesi olan tesiste soğuk baskı yapılıyor. Pazarlama ise ağırlıklı olarak kulaktan kulağa yöntemle gerçekleşiyor. Yılda 140 ton zeytin ve yağ sattıklarını belirten Hacı, “Genellikle pazarlamayı ürünü kullananlar yapıyor. Bu da şu andaki kapasiteye yetiyor. Erdek’te bir mağaza açtık. Bir de fabrika satış mağazamız var. Yarışmalara zeytinyağımızı gönderdik. Japonya’daki yarışma 10 Temmuz’da sonuçlanacak. Buralardan alacağımız tepkilere göre yatırım yapmayı ve ihracata adım atmayı planlıyoruz. Ben şirkette daha çok süpervizörlük yapıyorum. Sağlık açısından bir sorun görürsem kimsenin gözünün yaşına bakmıyorum. Çünkü biliyorum ki sağlıklı besinler üretmek, doğal ürünler geliştirmek ne kadar artarsa insan hayatı da iyileşir. Buna karşılık ‘organik’ belgesi almak istemedim. Çünkü buna inanmıyorum. Tarım ya da hekimlik fark etmez, amaç işini iyi yapmak olmalı” diyor.

DAYANIKLI 'BODUR ZEYTİN' DİKİMİNE BAŞLAYACAK

Dr. İsmail Hacı ve Aymis ekibinin şu sıralar üzerinde çalıştıkları proje, Türkiye’de pek yaygın olmayan “bodur zeytin” türünün ekimini gerçekleştirmek. Zeytinin yaklaşık 90 çeşidi olduğunu ancak Türkiye’de 10-12 türün ekildiğini belirten Hacı, “Bunun da yüzde 95’i Gemlik tipi zeytin. Oysa İtalya, İspanya’da 60’lardan bu yana dikilen ve daha dayanıklı, hasadı daha az maliyetli olan ‘bodur zeytin’ türü var. Yağının kalitesi de oldukça iyi. Sıraların arası 3.5 metreyi, ağaçların arası da 1-2 metreyi aşmayacak şekilde dikiliyor. Çok uzamayan bir ağaç türü. Hasat makinelerle yapılabiliyor. Biz de bunu araştırdık. Şimdi hazırlıklarımızı yaptık. Dikime başlayacağız” diye anlatıyor projeyi. Emekli olduktan sonra da tarımla uğraşmaya devam edeceğinin altını çizen Dr. Hacı, “Ağaçlar bana huzur veriyor. Üretmek, toprakla uğraşmak dinlendiriyor” diyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap