21 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

COVID-19 sonrası yaşanan değişimler

COVID-19 sonrası iş yaşamında değişim sürüyor. Evden çalışmalar arttı, seyahatler azaldı, yüz yüze toplantıların yerini online yapılan toplantılar aldı. İki iş insanı dostum pandemi ile değişen iş hayatlarını anlattı.

Tüm dünyayı derinden etkileyen COVID-19 pandemisi sonrası iş yaşamında “değişim olacak” diyenler haklı çıktı. Evden çalışmalar arttı, seyahatler azaldı, yüz yüze toplantıların yerini online ile yapılan toplantılar aldı. İnternet üzerinden online alışverişler arttı. Okullarda online eğitim öne çıktı.

Anadolu’daki bir iş insanı dostuma COVID-19’da yaşadıkları değişimlerin neler olduğunu sordum, şöyle dedi:

• Nisan ve mayıs aylarında kapasite kullanımı yavaş yavaş yükseldi, haziran sonunda yüzde 80 kapasiteye ulaştık. Toplantıları zoomla yapmaya başladık. 3-4 kez toplanıyoruz. Profesyonel yönetimde yaş sorunu olmayan kadro haftada 3-4 kez işyerine geliyor. Mesafeye uyarak yüz yüze sorunları ele alıyorlar. Eskisi kadar yoğun işyerinde olmuyorlar...

Bir başka iş insanı dostum, COVID- 19 sonrası elde ettiği faydadan söz ederken söyle dedi:

• Bugün 5 ayrı ildeki müşterilerimle internet üzerinden görüşmeler yaptım. İsteklerini önerilerini dinledim, siparişlerini aldım. Yüz yüze ancak 2-3 bin kilometre yol kat ederek yapacağım iş görüşmelerini bir gün içerisinde bilgisayarımın başında gerçekleştirebildim. Yeni dönem az yüz yüze görüşme, az seyahat, çok internet üzerinden görüşme ile sürüyor. Sanırım böyle bir süre devam edecek…”

Gördüğüm kadarıyla iş insanları pandemi sonrası değişime ayak uydurmaya çalışıyorlar ve bunda da sonuç almış görünüyorlar. Tabii ki bir yandan da COVID-19 sonrası işyerlerini kapatanlar olduğu bilgilerini de alıyorum, bunu da bir yana kaydediyorum. Eylül sonrasında COVID-19 sonrası dönemdeki değişimlerin ne olduğunu ve buna ne denli uyum sağlanarak yola devam edildiğini daha iyi öğreneceğiz…

BUGÜNÜN NOTU:
Antalyalı Grow Fide 4 milyon fide üretimine ulaşarak Türkiye’yi muz ithalatına son verecek noktaya getirdi. Grow Fide ve girişimcisi Dr. Hasan Ünal’ı DÜNYA adına kutluyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap