COVID-19’la oluşan çalışma kayıpları

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

ILO’nun raporunda COVID-19 nedeniyle dünya çapında yaşanan iş kayıpları detaylı bir şekilde yer alıyor. Ülkemizde de işçi ve işveren kuruluşlarının zaman kaybetmeden bu kayıpların önlenmesi için önerilerini açıklamaları, doğru ve yerinde olacak....

Ankara Büromuzun deneyimli muhabiri Mehmet Kaya arkadaşımızın haberinde Dünya Çalışma Örgütü’nün (ILO)2020’nin ikinci çeyreğinde iş saati kayıplarının yüzde 14 olarak gerçekleştiğini bize iletiyor. İkinci yazısında, Türkiye’de Mart ayında sigortalı sayısı 14.3 milyona yükselmişken, Nisan ayında 13.8 milyona indiği bilgisini alıyoruz. Bunun üzerine 17 Nisan’da işten çıkarmanın yasaklanması kararının alındığı aynı haberde belirtiliyor.

ILO’nun duyurusunda dünyadaki 400 milyon tam zamanlı iş kaybının yüzde 93’ünün salgın nedeniyle oluştuğu belirtiliyor. İLO verilerine göre, en büyük iş kaybı Amerika kıtasında yaşanmış. En az iş kaybı ise Afrika kıtasında.

Dünya Çalışma Örgütü (ILO ) temel senaryosuna göre 2020 yıl sonunda 2019’a göre çalışma süreleri yüzde 4.9 daha az gerçekleşecek. Eğer, ikinci dalga yaşanmasıyla birlikte kötümser senaryo söz konusu olursa, iş kaybı süresi yıl sonunda yüzde 11.9’a yükselecek.

İLO, 7-8-9 Temmuz’da küresel zirvede salgın dönemindeki bozulmalara karşı, yapılabilecek küresel inisiyatif oluşturma çalışması yapacak. Bu zirveye BM Genel Sekreteri, dünyanın önde gelen işçi kuruluşlarının temsilcileri katılarak görüş bildirecekler. 9 Temmuz günü ise zirvede bakanlar ve işçi-işveren kuruluş temsilcileri, önerilerini sunacaklar. Zirveler, ILO kaynaklarından canlı olarak izlenebilecek.

Görülen o ki, COVID-19 ile yaşanan iş kayıpları ve istihdam azalışlarına karşı dünya kadar ülkemizde de arayışlar sürüyor. Bunların yakından izlenerek önerilerin ülkemizde de hayata geçirilmesinde büyük fayda var.

Ülkemizde işçi ve işveren kuruluşlarının da zaman kaybetmeden önerilerini açıklamaları, doğru ve yerinde olacak...

BUGÜNÜN NOTU:
ABD Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da Trump’ın hamaset dolu konuşması, sistemin tıkandığını anlatıyor, başkanlık seçimlerde bir değişime hazır olalım.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Vergi cennetlerinin sonu 14 Haziran 2021