22 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Çözüm “Aklın yolunu seçmek”ten geçiyor...

Siyasetçilerin kendi doğrularıyla hükmetme düşüncesinden sıyrılarak, ‘tek doğru benimdir” demeden hareket etmeleri gerekir. Ülkeleri yönetenler sadece biat eden ve onaylayanlarla değil, farklı düşünenlerle de bir araya gelmeyi bilmelidir.

Anadolulu, siyaset yapmış bir kıdemli işadamı “Ağabey, durumu nasıl görüyorsun?” dedi. Onu anlamak adına “Senin gibi...” diye cevap verdim.

Değerlendirmesi şu oldu:

-Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Önümüzde iki yol var:

Birisi bugüne kadar yapılanlara devam edeceğiz. Popülist çözüm arayışlarına yenilerini ekleyeceğiz. Bunun sonu çıkmaz sokak.

Bu bilge işadamına göre ikinci geçit “akıl yolunu” seçmek. Siyasetçilerin kendi doğrularıyla hükmetme düşüncesinden sıyrılarak, ‘tek doğru benimdir” demeden hareket etmeleri. Hukuka uygun demokratik uygulamalar. Ekonomik çözümlerde bağımsız kurum kültürüne yer bırakılması... Biat eden yöneticilere itibar edilmemesi.

Siyaset yapmış dünyayı izleyen bu aktif işadamı çıkışını şu sözlerle genelledi:

-“Toplumun bütün kesimleriyle diyalog içinde olmak, kimseyi ötekileştirerek kenarda tutmamak anlamına gelir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerken “hızlı” ve “daha etkin karar” beklentisi çok yüksek idi. Ancak yürütme organının kendi çevresi içinde sorunlara çözüm üretmeye devam ettiği görüldü. Oysa çözüm önerileri çok, yeter ki kulak asılsın. Buradan oluşacak senteze uygun olarak adımlar atılsın.”

Kişisel kanım şu: Ülkede herkes, kendi refahı kadar ülkenin iyiliğini ve refahını düşünüyor! “Ben ülkem kadar varım” sağduyu sahiplerinin genel düşüncesini oluşturuyor. Bu nedenle “refah sendelemesi” gibi hallerden çıkabilmemiz için günlük karar setiyle hareket anlamına gelen popülizmi terk etmek ve liyakatı benimsemek zorundayız. Akıl yoluna yönelim, tüm toplumsal öncülerin çözümleri hemen beraberinde getirecektir. İktisadi ve korona travmasından çıkmamız, ancak aklın yolunda buluşmayla mümkün olabilir.

Ülkeleri yönetenler sadece biat eden ve onaylayanlarla değil, farklı düşünenlerle bir araya gelmeyi bilmelidir.

BUGÜNÜN NOTU
Arjantin, 3 aylık bir "diyalog maratonu” sonrası 68 milyar dolarlık borcunun yeniden yapılanmasını gerçekleştirdi ve çözüm resmen onaylandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap