17 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Cumhuriyet’in ilk kuşağı: Vehbi Koç

Vehbi Koç’un Türk iş dünyasına bıraktığı en büyük miras ‘kurumsallaşma’dır. Günümüzde ailenin 3. kuşak temsilcileri tarafından başarıyla yönetilen Koç Holding, Vehbi Koç’un attığı sağlam temeller üzerinde ilk günkü gibi yoluna devam ediyor

Ulusal Kurtuluş Savaşı sürerken, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin bu kentte açılmasıyla 20 bin nüfuslu küçük bir Anadolu kasabası olan Ankara’nın yazgısı da değişir. Vehbi Koç, 1901 yılında dünyaya geldiği Ankara’da babasının yanında bakkallık, kösele ticareti ve hırdavatçılık yaparak küçük yaşta iş hayatına girer. 1917’de Koçzade Mustafa Rahmi unvanını taşıyan aile şirketini kurar, müteahhitliğe başlar. Kentteki çatılardan topladığı kiremitlerle TBMM’nin çatısını onarır. 1926 yılında perakendeciliğinin yanı sıra toptancılığa da başlar. Ticari hayatta hızlı gelişme gösterir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ticaretin yanı sıra sanayiciliğe de adım atar. 1949’da traktör üretimine başlar, Ford şirketinin temsilciliğini alır. 1970’te Anadol otomobili üretimine başlar. 1971’de İtalyanlarla Tofaş fabrikasını kurar. Dayanıklı tüketimin gözde ürünü beyaz eşya üretimine Arçelik ile başlar. Ardından Beko devreye girer. Demir Döküm, Tat Konserve, Koç’un Türkiye ekonomisine kazandırdığı markalardır. Vehbi Koç, 1963 yılında Türkiye’nin ilk holdingi Koç Holdingi kurar.

Sosyal sorumluluk ve hayır işlerinde de önemli adımlar atar. Eğitim alanında lise, meslek lisesi ve üniversite kuruluşunu gerçekleştirir. Adına “Vehbi Koç Ödülü” konur, halen ülkenin en saygın ödülüdür.

Varlıklı konumuna karşın hep mütevazı bir yaşam süren Vehbi Koç, 1996 yılında, 94 yaşındayken vefat etti. Koç, her zaman bir “kadro” ile çalışarak arkasında çok köklü kurumsal yapısı olan bir müessese bıraktı. ‘Kurumsallaşma’ Vehbi Koç‘un Türk iş dünyasına bıraktığı en büyük miras... Günümüzde 3. kuşak tarafından yönetilen Koç Holding, Vehbi Koç’un attığı sağlam temeller üzerinde ilk günkü gibi yoluna devam ediyor.

Vehbi Koç’un üç özlü sözüyle yazımı noktalıyorum:

1- Geçmiş olayları düşüneceğine, geleceğini düşün.
2- Gençliğin yetişmesine hizmet, insanlığa ve vatana hizmettir.
3- Başarı, başkalarının deneyimlerinden yararlanmaktır.

BUGÜNÜN NOTU
Vehbi Koç’un tüm girişimcilere örnek olacak iş yaşamını "Hayat Hikayem" adlı eserinden okumak mümkün.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap