20 °C
DİDEM ERYAR ÜNLÜ
DİDEM ERYAR ÜNLÜ YAKIN PLAN didem.eryar@dunya.com

Defya'da sağlıklı yaşam “gıdanın özüne yolculukla başlıyor

Tüm dünyada yükselen sağlıklı beslenme trendi, COVID-19 sürecinde çok daha önem kazandı; çünkü sağlıklı gıdayı kendi evimizde üretmenin yollarını aradık... Filizlendirilmiş bakliyatlar, suyu sıkılmış sebzeler, düşük ısılarda kurutulmuş sebzeler, iyonize su gibi yeni konseptler var artık hayatımızda.

2017 Haziran ayından bu yana, Güney Kore, Almanya, ABD, İtalya, Çin, Tayvan gibi ülkelerden sağlıklı yaşamı kolaylaştıran makineleri Türkiye pazarına ithal eden Defya'ya göre, "iyi yaşam”, gıdanın özüne bir yolculuğa çıkmakla başlıyor.

Defya Kurucusu Kerem Sezer, "Defya olarak sağlıklı ürünler sunma amacıyla yola çıktık. COVID-19 rüzgarı ürünlerimize olan ilgiyi arttırdı. Bu süreçte herkes sağlıklı ürünlere ulaşmanın yollarını aradı. Buğday çimi büyütmekten, evde ekmek yapmaya yeni deneyimler edindik. Biz de, iyi yaşam yolculuğunda iyi beslenmeyi kolaylaştırmak adına soğuk sıkım meyve-sebze suyu makineleri, kurutucu makineler, öğütme makineleri, ev modeli taş değirmenleri gibi sağlıklı ürünlere ulaşmak için ihtiyaç duyulan makineleri ithal ediyoruz" diyor.

Kerem Sezer, "Sağlıklı yaşam derken, tabii ki şehirde sağlıklı yaşamdan bahsediyorum” diyor ve ekliyor: "Kırsal alanlarda hava temiz, besinler gerçek.” Defya, yeni nesil sağlıklı beslenme ile ilgili dünyanın önde gelen markaları tarafından üretilen makinelerin hem Türkiye hem de Orta Asya distribütörlüğünü yapıyor. Ürünlerini internet üzerinden satıyor. Peki bu makineler Türkiye'de üretilmiyor mu?

Kerem Sezer, bu durumun aslında beslenme kültürü ile ilgili olduğunu ifade ediyor ve şunları söylüyor: "Türkiye narenciye konusunda çok güçlü bir konumda ve aslında geleneksel narenciye sıkma makinalarımız tüm dünyaya ihraç edebileceğimiz bir ürün. Ama sebze suyunu sıkacak bir makine bizde yok. Bu biraz kültürle ilgili bir konu. Kurutucu makinesi, çiğ beslenme akımının sonucunda geliştirildi örneğin; ama sonrasında her alanda gelişti. Bu akım ABD'de yaygın olduğu için, makineler ABD'de geliştirildi. Mesela, turşu konusunda da Almanların çömlekleri çok meşhur. Türkiye'de de sağlıklı yaşamı destekleyen makineler üretilebilir. Biz satış açısından güçlü bir büyüme ile yolumuza devam ediyoruz. Bu pazarın önümüzdeki dönemin yeni ihtiyaçlarına göre hızlı gelişeceğini düşünüyorum.”

Yerel ve ulaşılabilir ürünler

Defya aynı zamanda konularında uzman isimlerle kurduğu farklı iş birlikleri kapsamında, hem internet sitesinde hem de ürünlerinin yanında sağlıklı beslenme reçeteleri de sunuyor. Kerem Sezer, "Bu noktada en önemli konu reçetelerde yer alan ürünlerin yerel ve ulaşılabilir olması” diyor. Sezer, "Tüm tariflerimiz sumak, tarhana gibi ulaşılabilir, Anadolu topraklarında elde edilen yerel ürünlerle geliştiriliyor. Bunun yanı sıra, satışlarımızı internet üzerinden yaptığımız için, öncesinde müşterilerimize ürün deneyimi sunan bir showroom'umuz var. Hedefimiz, Şehir hayatında bizleri geriye çeken negatif enerjileri ortadan kaldıracak ürünleri hayatınıza sokmak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap