15 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Değerli Konut Vergisi’nde son düzen

Tartışmalara konu olan Değerli Konut Vergisi’nde yeni düzenlemeyle tek konutu olanlar kapsam dışında tutuldu ve kademeli uygulamaya geçilmesi kararlaştırıldı.

150 bin konut sahibini ilgilendiren Değerli Konut Vergisi’nin kapsamı TBMM’deki düzenleme ile daraltıldı. Uygulama bir yıl ertelendi. Düzenlemeye göre tek konutu olanlar değerli konut vergisinden muaf olacak. Değerli konut vergisi ödemesi de bir yıl erteleniyor.

Yeni düzenleme ile değerli konutların 5 milyon liralık kısmı vergiden muaf. 5 milyon TL’sini aşan bölümler için bir vergi uygulaması yapılacak. 7.5 milyon değerindeki bir evin, 5 milyonu aşan 2.5 milyonluk bölümünden binde 3 alınacak. 10 milyon TL’lik konutun 5 milyonu aşan bölümü için binde 6 ödenecek. 10 milyon üzerindeki konutun 5 milyon TL’nin üstündeki bölümünden yüzde 1 vergi oluşacak.

İlk düzenlemeyle bu vergiden 3 milyar TL gelir elde edileceği hesaplanıyordu. Şimdi Meclis’in yaptığı düzenlemeyle tek konutu olanlara Değerli Konut Vergisi uygulanmayacak. Bununla bu vergiden oluşacak gelir de 1 milyar TL ‘sına düşüyor.

2019’da 6.1 milyar liralık Emlak Vergisi’nin yüzde 76’lık bölümü konut vergisinden oluşan gelirdi. Yeni düzenleme ile 1 milyar liraya inecek olan Değerli Konut Vergisi toplam konut vergisinin yüzde 25’i düzeyinde bir vergi gelirine yol açacak.

Türkiye’nin vergi adaletini sağlamak için yeni ve adil vergi düzenlemelerine acilen ihtiyacı var. Özellikle dolaylı/dolaysız vergi gelir oranları değişmeli. Sabit gelirliler ve özellikle asgari ücretin vergiden bağışık kılınmasını öngören yeni düzenlemelere gidilmesi ivedi bir gereksinim.

Yıllardır bu konuya bu sütunlarda yer veren ve vermeye devam edecek bir gazeteci olarak vergi adaletinde zamanın çoktan geldiği düşüncesindeyim.

Bugünün notu:
DÜNYA Tarım yazarı dostum Ali Ekber Yıldırım’ın ‘İthalat-Siyaset- Rant Kıskacındaki Tarım / ÜRETME TÜKET’ başlıklı kitabının 2. baskısı SİA yayınlarından çıktı. Tarım konusunda duyarlı olan okurlarıma bu anlamlı çalışmayı özellikle duyuruyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap