15 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Demirkent’i okuyup dinleyelim…

Bugün, ustam Nezih Demirkent’e , görüşlerinden alıntılarla tadımlık bir yer verdim. Ziyafet bekleyenler kitaplarını okusun.

Demirkentler dün mezarları başında anıldı...

Nezih Demirkent, Salı Yazıları’nı yazma nedeni için “Toplumdaki değişim veya dönüşümü gelecek kuşaklara aktarmak gerekir. Bu sebeple günün olaylarını bildiğim ilkeler doğrultusunda gelecek nesillere aktarmayı sürdürüyorum” diyordu.

Bugün onun yazılarından bazı alıntılar yapacağım, zira bunun yeri ve zamanı olduğuna inanıyorum.

- Gazetesiz bir dünya yaratmak isteyenler, habersiz bir dünya yaratamayacaklarını bilmelidirler. Yayınlanması engellenen haberlerin toplumda yayılmasının yarattığı etki birçok dönemde daha yüksek olarak görülmüştür. Bu unutulmamalıdır.

- Yazılı basının bir an için denetim altına alınıp durduğunu düşünebiliyor musunuz? O takdirde ekonominin ne olacağını, televizyon ve radyoların ne hale geleceğini görüyor musunuz? Şunun bilinmesinde yarar vardır: Bir haberin yazılmamasından doğacak sakınca yayılmasından daha büyük olur. Çünkü o zaman insan düşüncesi daha büyük bir haber gücü olarak devreye girer.

- Gazetelerin her gün yeni haberlerle ortaya çıkması zorunludur. Mesleğimizin belki de en güç yönü budur. Yenilik, yenilik, yenilik… Bir gün önceki gazeteden farkımızın ne olduğunu saatlerce tartıştığımız olmuştur. Çünkü dünya insanoğlu için her gün yeniden kurulmaktadır.

- Okur-gazete diyaloğu, gazetenin okurun düşüncelerini yansıtma görevi her dönemde gereklidir. Gazeteci kamu yararına çalışan kişidir. Gazetelerin en büyük kazancı ise okurların, ilgisi ve büyüklüğüdür.

- Taşra muhabirleri cephede çatışmaları yaşayan asker gibidir. Onlar ön saflarda bölgenin sivil ve asker bürokratlarıyla yüz yüze çalışırken hiçbir güvenceleri yoktur. Bölge bürokratları fazla yüz vermez. (Oysa) taşra muhabirinin varlığı bir gazeteyi ayakta tutabilir. Oradan gelen haber bütün ülkeyi sarsabilir.

Bu topraklarda yaşayan her insan Demirkent’in iki ciltlik Salı Yazıları kitaplarını başucu kitabı olarak edinip, okumalıdır.

Bugünün notu: Assos Felsefe Buluşmaları 20’nci yılına ulaştı. Prof. Dr. Örsan K. Öymen’i bu odaklı çabası için kutluyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap