Devler, sağlık start-up’larını avlamak için kulüp kurdu

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Almanya hükümetinin desteklediği Almanya Sağlık Vadisi, sağlıkta kitlesel fonlama yapan Aescuvest ile Türkiye’den Volitan, dünya çapında sağlık girişimcilerini merceğine alan bir yatırım kulübü kurdu. 10X Sağlık Yatırımı Kulübü’nün hedefi, yılda 25 start-up’ı fonlamak.

Avrupa’nın en büyük sağlık yatırımları ve sağlık inovasyon ekosistemi Almanya Medical Vadisi, sağlık sektörüne yönelik kitlesel fonlama yapan Almanya merkezli Aescuvest ve Türkiye merkezli Volitan, global bir sağlık yatırım kulübü kurdu. 10x Sağlık Yatırım Kulübü adındaki platforma biyoteknoloji , dijital sağlık, medikal teknoloji gibi sektörlerdeki global şirketlerin üst düzey yöneticilerinden oluşan 30 önemli isim üye oldu. Kulübün hedefi ise özellikle Avrupa bölgesindeki sağlık start-up’larını keşfedip, yatırım yapmak. Kulübün kuruluşu ve hedeflerini Volitan Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Eren anlattı. “Sağlık yatırımlarının önemi pandemide daha da ortaya çıktı. Son yıllarda zaten artan bir eğri vardı ama son üç çeyrekte global sağlık yatırımları rekor düzeyde arttı. Biz de Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir sağlık yatırım kulübü kurarak başta Avrupa olmak üzere Amerika ve Uzak Doğu’yu da kapsayan geniş bir yatırımcı havuzu oluşturduk” diyen Eren, Türkiye’nin de 10x Sağlık Yatırım Kulübü’nün önemli oyuncularından biri olacağını ifade ediyor.

Yılda 25 girişime yatırım yapılacak

10x Sağlık Yatırım Kulübü’nün dünya lansmanı 12 Kasım’da yapılacak. Platformun Yönetim Kurulu’nda beş isim var. Almanya Sağlık Vadisi CEO’su Jörg Trinkwalter, Almanya Sağlık Vadisi Genel Müdürü Dr. Martin Reimer, Aescuvest Kurucu Ortağı Jörg Diehl, Aescuvest CEO’su Dr. Patrick Pfeffer, ve Volitan Kurucu Ortağı Ufuk Eren kulübün beyin takımını oluşturuyorlar. EY M&A Bölgesi Ortağı Robin Jowitt ise kıdemli danışman olarak yer almakta.

Ufuk Eren, yılda 15 ila 25 sağlık start-up’ına yatırım yapmak gibi bir hedefi olan kulübün bu alandaki yeni girişimleri araştırıp bulmak, incelemek ve üye yatırımcılarla onları güçlendirmeyi planladığını anlatıyor. Diyor ki, “Amacımız sağlık girişimcilerini güçlendirmek, büyütmek. Yılda 500’den fazla sağlık girişimi bizim süzgecimizden geçiyor. Üniversiteler, kuluçka merkezleri, AB kuruluşlarının portföylerini inceliyoruz. Bir karne sistemimiz var. Yüksek puan 25 girişime değerleme çalışması yapıyoruz. Sonra dönüp üye yatırımcılara bunları sunuyoruz. Satın alma süreçleri, hukuk süreci gibi hizmetleri veriyoruz. Bu, bir tür kitlesel fonlama sistemi. Her bir yatırımımız 500 bin ila 5 milyon euro arasında olacak. Yatırımlarımızı 5 yılda 10 kat büyütmek gibi bir hedef koyduk. Şu anda üyelerin büyük bölümü Almanya, İsviçre, Avusturya ve İngiltere’den. Amerika ve Uzak Doğu’dan da birkaç adayla görüşmelerimizi yürütüyoruz.”

Türkiye’den en az 10 üye hedefi var

10x Sağlık Yatırım Kulübü’nün merceğinde Türkiye de var. Kulübün Türkiye’deki sağlık girişimciliği için bir fırsat olduğunu belirten Ufuk Eren, “Bu sadece sağlık sektörüne yönelik fikirleri olan girişimciler için değil, bu alanı odağına alan yatırımcılar için de önemli bir platform. 10x olarak hedefimizde Türkiye’den en az 10 üyeyi aramıza katmak var. Bunun için ilaç şirketleri, hastane zincirleri, medikal cihaz firmalarının patronları, üst düzey yöneticileriyle görüşüyoruz. Bu anda üç kişi ile son yaklaştık diyebilirim” sözleriyle Türkiye’deki süreci anlatıyor.

10x’e üye olmak için yıllık 10 bin euroluk bir giriş ücreti var. Kulüpte kalmak içinse her yıl en az 100 bin euroluk yatırım yapması bekleniyor.

2020’de sağlıkta 5 unicorn çıktı

• CB inside State of Healthcare’in yayımladığı global sağlık yatırımlarının üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, sektör pandemi ile birlikte uçuşa geçmiş durumda. Raporda 2020’nin üç çeyreğinde yapılan sağlık yatırımlarının 21 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Üç çeyreğin sonunda bin 500 yeni yatırım fonlanmış. Sektör bu yıl 5 unicorn çıkarmış durumda. 48 adet mega işlem (100 milyon dolar ve üzeri değerde) gerçekleşmiş. Yatırımcılara bakıldığında ise Amerika ve Çin öne çıkmış durumda. Yatırım çeken start-up’lar ise Amerika, Asya ve Avrupa’dan. Fonlamalarda tele-sağlık girişimleri de dikkat çekiyor. Toplam yatırımlar içinde 162 işlem ve 2.8 milyar dolarlık değere ulaşan telesağlık yatırımlarının önümüzdeki dönemde artacağı belirtiliyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar