29 °C
FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Dijital dünyada ve somut desteklerde bu hafta

- “Picasso İstanbul’da” sergisi digitalSSM’de

Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan önlemler doğrultusunda geçici bir süreyle ziyarete kapalı olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş içerik seçkilerini dijital kanallarında paylaşıma açıyor. Bu kapsamda ilk sergi 24 Kasım 2005 - 26 Mart 2006 tarihlerinde Sakıp Sabancı Ailesi’nin ve Sabancı Holding’in destekleri ile gerçekleştirilen Picasso İstanbul’da.

Zenginleştirilmiş bir içerikle yayına alınan çevrimiçi sergi; sanatçının torunu Bernard-Ruiz Picasso, Maria-Volga de Minteguiga-Guezala ile Marilyn McCully’nin küratörü olduğu Picasso İstanbul’da paralelinde, eserlerin dönemlerine göre ayrıldığı kronolojik bir kurguyla hazırlandı. Sergi döneminde Paris ve Barselona’daki Picasso müzelerinden, Musée d’art moderne Lille Métropole’den, FABA’dan (Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından ödünç alınmış 135 eser, sanatçının her dönemini temsil edecek bir seçkiyle, sergi kataloğundan metinler eşliğinde çevrimiçine taşındı.

Haberin ve buradaki diğer haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- İBB Şehir Tiyatroları 4 oyunla online

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın, salgın nedeniyle evlerde geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde “Evde Kültür Sanat” adıyla digital platforma taşıdığı etkinlikler, Mayıs ayında da sürüyor.

Bu kapsamda Şehir Tiyatroları, sanatın birleştirici ve iyileştirici gücünden yararlanmak için geçmişte sahnelediği oyunlarından Pembe Konağın Gelinleri, Yedi Kocalı Hürmüz, İstanbul Efendisi ve Surname 2010’u izleyicilerine sunuyor.

- Arter’de dijital içerikler sürüyor

Arter de bir süre daha ziyarete kapalı kalacak kültür kurumlarından birisi. Fiziksel mekânda yeniden bir arada olunacağı vakte kadar dijital içerikler aracılığıyla sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor: #evdeçal başlıklı çevrimiçi video seçkisi, Özgür Hareket / Anda Hareket başlıklı çevrimiçi atölye çalışması, Türk İşaret Dili'yle videolar, Spotify’daki Yeni ve En Yeni Müzik Festivali çalma listesi bunlar arasında.

- İstanbul Modern’den çevrimiçi sanatçı filmleri sergisi

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını çevrimiçi (online) bir sergi olarak gerçekleştiriyor. 13. yılında olan program bu sene “lisan” konusuna odaklanıyor. Programdaki sanatçı filmleri İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden ay sonuna kadar görülebiliyor.

- Metro Türkiye’nin “Küçük İşletmem İçin” projesinde hedef 5 bin işletme

Metro Türkiye, yeme-içme sektöründe koronavirüs sürecinden en çok etkilenen küçük işletmeleri desteklemek üzere #kücükisletmemicin hareketini başlattı. Metro Türkiye, Gıda Kurtarma Derneği ve Dude Table iş birliğinde, Coca-Cola’nın ana partnerliği ve Unilever Food Solutions, P&G, Barilla, Orkide Yağ, Reis Gıda ve Dimes’in destekleriyle hayata geçirilen projede, koronavirüse karşı alınan tedbirler kaldırıldığında kapılarını tekrar açacak işletmelere cansuyu olmak amacıyla 5 bin TL’lik ürün ve hizmet yardımı sağlanacak. Bu destek sayesinde yeme-içme sektöründeki küçük işletmeler, kendi bütçelerini farklı ihtiyaçlarına aktarabilecek ve on binlerce sektör emekçisinin istihdamı korunabilecek. Projeyle ayrıca yerli ekonominin desteklenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması ile yerel lezzetlerin devamlılığının korunması amaçlanıyor.

- “Yarın Bulabilmek İçin, Bugün Destek Ol!”

Türkiye’nin bu zorlu günlerinde Yemeksepeti, sadece paket servis ile işlerini yürütmeye çalışan restoranlara destek olabilmek için kullanıcılarının da katılımıyla bir kampanya düzenliyor. Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı “E-ticaret olarak KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyasına Yemeksepeti, TOBB’un katkılarıyla “Kazandıran Restoran Destek Çeki” projesi ile destek veriyor. TOBB işbirliği ile düzenlenen kampanyada kullanıcılar belirli miktarlardaki “Kazandıran Restoran Destek Çeki” satın alarak, bu çekleri favori restoranlarında daha sonra kullanabilecekler.

- Borusan Müzik Evi’nin Sesleri Borusan Klasik’te!

Borusan Müzik Evi’nin tüm sesleri dinleyicilere Borusan Klasik radyo aracılığıyla ulaşacak. Borusan Müzik Evi adlı radyo programında mekânda yer almış topluluklar ve sanatçılar müzikseverlere kendi müzik seçkilerini sunacaklar. İlk program, Borusan Klasik’te 8 Mayıs Cuma günü saat 23.00-24.00 arasında yayınlanacak.

- Uluslararası Ankara Caz Festivali çevrimiçi caz festivali olarak gerçekleşecek

yılında Uluslararası Ankara Caz Festivali dünyamızın gündeminde yer alan sağlık sebeplerinden dolayı “çevrimiçi festival” olarak gerçekleştiriliyor. 10 Mayıs’a kadar sürecek olan festivalin programı açıklandı. Konserler YouTube’dan Jazz Society of Turkey - Caz Dernegi kanalından yayınlanacak.

- Ara Güler, Arkas Sanat Merkezi’yle evinizde!

COVID-19 salgını nedeniyle şimdilik ziyaretlere ara veren Arkas Sanat Merkezi, son sergisi Ara Güler Merhaba İzmir!’i www.arkassanatmerkezi adresinde, sesli rehber eşliğinde üç boyutlu olarak izlenmeye açtı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap