26 °C
FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Dijital platformlarda bu hafta

- İBB Şehir Tiyatroları Salondan Yayın yeni etkinliklerle sürüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, kültür-sanat etkinliklerini sanatseverlere online olarak ulaştırmaya devam ediyor. Sanatseverleri, eğitmenler tarafından gerçekleştirilen atölye programları, İstanbul’un kültür sanat hayatına yön veren isimlerle söyleşiler, uzun süre kapalı gişe sahnelenmiş oyunların tekrar gösterimleri gibi pek çok etkinlik bekliyor.
İBB Şehir Tiyatroları’nın, bu hafta kurumsal sosyal medya hesaplarından sanatseverlerle buluşturacağı atölye, söyleşi ve oyun gösterimi programları ve buradaki diğer haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- Yıldız Holding’den Dijital Sergi: Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri

Her yıl Ramazan ayını geleneksel sanat sergileriyle karşılayan Yıldız Holding, bu yıl Türkiye Milli Kültür Vakfı’nın (TMKV) hat koleksiyonunun seçkin örneklerinden biri olan “Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri” sergisini dijital ortamda ziyarete açtı. 37 hat ve 26 tezhip sanatçısının Veda Haccı Hutbeleri’nden seçtiği metinleri nakşetmesiyle ortaya çıkan eserler, www.vedahaccihutbeleri.org sitesinde 360 derece sanal turla ziyaret edilebiliyor. Sergiye aynı zamanda Yıldız Holding’in ve TMKV’nin sosyal medya hesaplarından da ulaşılabiliyor.

- 39. İstanbul Film Festivali’ndeki 15 yabancı filme Türkiye prömiyeri

1984’ten bu yana her yıl nisan ayında gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali, COVID-19 salgınından dolayı yıl içerisinde ileriki bir tarihe ertelenmişti. İzleyicisinden daha fazla uzak kalmak istemeyen festival, bir ilke imza atıyor ve 39’uncu yılında festival programı için Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçtiği 15 filmin Türkiye prömiyerlerini 15 ile 29 Mayıs tarihleri arasında internette gerçekleştiriyor. filmonline.iksv.org adresinden erişilebilen filmleri izlemek için biletler yine aynı site üzerinden alınabiliyor.

- Atelier Rebul'den 125. yıl özel koleksiyonu

Atelier Rebul; 1895 yılında İstanbul'un kalbinde, Pera'da başlayan hikâyesinin 125. yılını özel bir koleksiyonla kutluyor. Kurucusu Jean Cesar Reboul’un reçetelerindeki asırlık formülleri bu koleksiyonla yeniden hayat buluyor. Sınırlı sayıda, her biri numaralandırılmış ürünlerden oluşan koleksiyon 125. yıl özel mührünü taşıyor…

- “Lütfi Özkök: Portreler” sergisini sanal turla keşfedin

İstanbul Modern, evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde dijital platformlardaki içeriklerine bir yenisini daha ekledi. Müze şimdi de “Lütfi Özkök: Portreler” adlı fotoğraf sergisini sanal turla evde keşfetme olanağı sunuyor: https://www.dreamreality.com.tr/3d-model/istanbul-modern-lutfi-ozkok-portreler/fullscreen

- Meşher, sanat izleyicileri ile dijital platformlarda buluşmaya devam ediyor

Geçtiğimiz Eylül ayında İstiklal Caddesi’nde kapılarını açan Meşher, sanat izleyicileri ile dijital platformlarda buluşmaya devam ediyor. Sosyal izolasyon sürecinde evde geçirilen zamanın daha iyi değerlendirilebilmesi adına, Meşher’in güncel ve geçmiş sergileri ile paralel etkinlikleri, çevrimiçi içeriklerine taşınıyor.

- Kuveyt Türk’ten sesli kitap

Kuveyt Türk, koronavirüs salgını nedeniyle evde kalan ve uzaktan eğitim alan öğrencilere yönelik bir projeye imza attı. Ferîdüddîn-i Attâr’ın Mantıku't-Tayr eserinden uyarlanan Kuşların Şarkısı sesli kitap haline getirildi. Hüdhüd kuşunun rehberliğinde Kaf Dağı’nı aşarak Simurg’a ulaşmaya çalışan 30 kuşun zorlu serüveni, 10 bölüm halinde öğrencilerin istifadesine sunuldu.

- Anadolu Efes’ten “Bizde Yerin Ayrı” kampanyasına kurumsal destek

COVID-19 sebebiyle iki aydır kapalı olan özel tiyatroların gelirleri, gösterilerin durması sebebiyle kesilmiş durumda. Bu nedenle özel tiyatroların ayakta kalarak izleyicisiyle yeniden buluşabilmesi için Tiyatro Kooperatifi ‘Bizde Yerin Ayrı’ kampanyasını başlattı. Anadolu Efes, tiyatrolar için başlatılan bu kampanyanın ilk kurumsal destekçisi oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap