Dilovası Belediyesi sanayicilerden sosyal sorumluluk projesi bekliyor

Sabiha TOPRAK
Sabiha TOPRAK KOCAELİ'den sabiha.toprak@dunya.com

Geçtiğimiz günlerde Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’i ziyaret ettim. Başkanla gerçekleştirdiğimiz sohbet esnasında, Assan Alüminyum’un kurucusu Asım Kibar’ı da bir sözüyle andık... “Başarılı şirketler yıldızlar gibidir. Çevrelerine ışık saçarlar”.

Kocaeli’nin gelişen göz bebeği Dilovası artık hava kirliliği, kimyasal madde ve petrokimya stoklama tanklarıyla anılmak istemiyor. Bu nedenle de belediye başkanı Hamza Şayir, “Sanayicinin, iş insanının her daim yanındayız, işbirliği içerisinde hareket ederek Dilovası’na güzel eserler bırakmalıyız” diyor. “Yükselen Şehir Dilovası” sloganıyla yola çıkan Başkan, bölgenin yararına işler yapan ve şehirlerin yıldızları olan sanayicinin de bu çağrısına cevap vererek, etrafına ışık saçacağına inanıyor.

İlçenin ekonomiye sağladığı katkılara değinecek olursak, Dilovası’nda faaliyet gösteren 6 tane OSB var. İhracatın yüzde 7.6’sı bu OSB’lerden yapılıyor ve yaklaşık 10 buçuk milyar dolar buradan karşılanıyor. Ayrıca önemli projeler de gerçekleştiriliyor. Teknoloji ve yatırımlar geliştikçe daha çok ihracatın bu bölgeden gideceği aşikar.

İlçede, kırsal kesimden gelen insanların yoğunlukta olduğunu ve dar gelirli ailelerin yaşadığını biliyoruz. Başkan Şayir, ilçenin gelişmesi, aydınlık yarınlara ulaşabilmesi için öncelikle eğitim altyapısının güçlendirilmesi gerektiğinden bahsederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle, bölgeye nitelikli eğitimin verildiği Kız Meslek Lisesi ve Anaokulu Lisesi kazandırıldığını söyledi. Öğrenciler burada eğitim alırken, staj yapma imkanı da bulacak, teorik bilgi edinirken, üretmeyi öğrenecek. Okullarda açılan Robotik Kodlama Sınıfları ve Montessori sınıfları da nitelikli eğitim olanakları sağlıyor. Belediye ayrıca, dar gelirli öğrencilerin kırtasiye malzemelerini karşılayarak, ilçede okumayan öğrenci kalmaması için çaba sarf ediyor.

Her zaman sanayicinin yanında olduğunu hissettiren Başkan Şayir, hem bölgeye hem de eğitime fayda sağlayacak sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmek istiyor. GEBKİM OSB ve İMES OSB’nin bölgede çalışmalar sürdürdüğünü ve sanayici ile ortaklaşa daha çok proje geliştirmenin, bölgeye yararlı olacağı kanısında. Şayir, OSB’leri ve firmaları bölgeye yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeye davet ediyor. Assan Alüminyum, Nuh Çimento, Çolakoğlu Metalurji, Diler Demir Çelik gibi sektöründe öncü olan birçok firmadan bölgeye değer katacak projeler bekliyor. Sanayicilerin, başkanın davetine kayıtsız kalmayarak, Dilovası’na birer eser bırakacaklarına, isimlerini her daim yaşatacaklarına inanıyorum.

Her firmanın mutlaka sosyal sorumluluk projesi vardır. Gelin, başta eğitim olmak üzere birçok alanda eserler vererek, okullarımıza destek olarak çocuklarımızı geleceğe hazırlayalım. Her firma bulunduğu bölgedeki sosyal sorumluluk projelerini, mutlaka belediyelerle işbirliği içinde gerçekleştirsin. 

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar