Diyarbakır’da fuarcılıkta yeni dönem başlıyor

Mahir SOLMAZ
Mahir SOLMAZ DİYARBAKIR'dan mahir.solmaz@dunya.com

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile ALZ Grup Uluslararası Fuarcılık Kongre ve Danışmanlık AŞ arasında Diyarbakır’da fuarcılıkta yeni yol haritası belirlenerek, yeni nesil fuar ve butik kongreler yapmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Yapılan protokolün ardından Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nin adı “Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi” olarak değiştirildi.

DTSO ile ALZ Grup arasında düzenlenen protokole, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkan Vekili Şeyhmus Ayhan, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, DTSO Fuar Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Deniz ile STK temsilcileri katıldı. Uzun zamandır ilk defa Diyarbakır iş dünyası temsilcilerini bu denli katılımla bir araya gelmemişti.

İmzalanacak protokol öncesi Mehmet Kaya bir konuşma yaptı. Diyarbakır TSO Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi; Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, bölgedeki oda ve borsalar, esnaf odaları, KOSGEB, kalkınma ajansı, iş dünyası STK’lar işbirliğinde gerçekleştirilen birbirinden değerli fuar organizasyonları ile bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlandığını belirtti.

ALZ Grup Uluslararası Fuarcılık Başkanı Cihat Alagöz de yine protokol öncesi bir konuşma yaptı. Hükümetin aldığı pandemi tedbirleri kapsamında fuarların düzenlenmesinin altı ay süreyle duraklatıldığını ve kapalı alan fuarcılığın 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle kontrollü olarak yeniden başlatıldığına değinen Alagöz, “Dünya kongre sektörünü de dönüştüren pandeminin, dev organizasyonlar yerine daha küçük sayıda kitlelerin bir araya getirildiği butik kongrelerin doğmasına vesile olması bekleniyor. Diyarbakır TSO, ALZ Grup işbirliğinde bu yeni trendi yakından takip ederek Diyarbakır’ın bu yeni nesil butik kongrelere ev sahipliği yapabilmesine yönelik etkin bir çalışma yürütecek. Bu sayede Diyarbakır yalnızca fuarcılığın değil kongre sektörünün de cazibe merkezi haline getirilecek” dedi.

DTSO ile ALZ Grup arasında oluşturulan 12 maddelik protokol katılımcılar ile birlikte imzalandı.

Diyarbakır’ın fuarcılıktaki yeni yol haritasının nasıl şekilleneceğini önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz. Kongre merkezi olma konusunda da...

Fuarcılıkta deneyimli isimler Diyarbakır fuarları için kolları sıvadı. Elbette burada TÜYAP’ı unutmamak gerek. Diyarbakır’da yaklaşık 10 yıl çok başarılı işlere imza attılar. Başta TÜYAP Diyarbakır yöneticileri ve çalışanları olmak üzere tüm TÜYAP Diyarbakır ailesine teşekkür bir borçtur.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
“Bizi unuttunuz”… 21 Mayıs 2020