30 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Doğanay, Alman devine açtığı 70 milyon euroluk davayı kaybetti

Şalgam suyu üretiminde Türkiye’nin bilinen en önemli firmalarından biri Doğanay Gıda. Temeli 1960’lı yıllara dayanan şirket, ilk üretimine Adana’daki Hacı Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu tesiste 1997’de başladı.

Remzi ve Rafet Doğanay kardeşler tarafından yönetilen şirket, şu anda limondan çileğe, ananastan elma suyuna kadar hatta sirke, nar ekşisi gibi sıvı üretimleri yapıyor. Türkiye’deki şalgam suyu pazarının yüzde 90’ından fazlasını üreterek 30 ülkeye ihraç eden şirket, toplamda 80 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesislerde bu üretimleri gerçekleştiriyor.

Bu tesisler arasında en dikkat çekeni ise 2015 yılında hayata geçen 10 bin metrekarelik fabrika. 40 milyon Euro'luk yatırımla hayata geçen bu dünya standartlarındaki tesis, meyve suyu alanında da Türkiye’deki en modern fabrikalardan biri.

CamPET teknolojisini bu tesiste uygulamaya koyan firma, bu alanda da CamPET teknolojisinde dünyanın en önemli şirketlerinden biri olan Alman devi KSH Group ile anlaşmıştı. Türkiye’de sadece bu tesiste kullanılan CamPET ile, üretilen ürün sadece cama temas ediyor, pet şişeye de kırılmazlık avantajı sağlıyor.

Tahkim, Alman şirket lehine karar verdi

İşte bu tesiste yapılan işbirliği geçtiğimiz yıllarda bozuldu. 2017 yılının Aralık ayında yargıya giden Doğanay kardeşler, Alman şirketi dava etti. Kapasite ve kalite kontrol konularında kayıp yaşadıklarını, Alman şirketin sağladığı ekipmanlarda gerekli verimliliği ve mühendisliği elde edemediklerini iddia eden Doğanay Gıda, yaşadığı kayıplardan dolayı 70 milyon Euro'luk yani bugünkü kurla 530 milyon liralık tazminat davası açtı. Davanın son ayağı ise İsviçre’nin Zürih kentindeki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde geçtiğimiz günlerde görüldü. Sonuca bağlanan davada mahkeme, Alman KHS Group lehine karar verdi ve Doğanay hukuki süreci kaybetmiş oldu.

Doğanay Gıda, Türkiye’nin önemli sıvı gıda şirketlerinden biri. Dava açtığı şirket olan Alman KHS Group ise uzun zamandır Türkiye’de faaliyet gösteren bir dev. 1 milyar Euro'nun üzerinde cirosu, 5 bine yakın çalışanı bulunan Alman şirket, Avrupa’nın önemli çelik üreticilerinden Salzgitter AG bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap