11 °C
Atılım MURAT
Atılım MURAT AYKIRI FİNANS amurat@etu.edu.tr

Doların ve altının durumu

Dolar endeksinin en önemli bileşeni olan EUR/USD paritesinde yılbaşından beri düşüş trendi var. Ocak ayında 1.1570 olan parite, ekimde 1.0870’i gördü. Döviz piyasalarındaki oynaklık (volatilite) seviyeleri de yıl boyunca düşük kaldı. 2019’un, döviz piyasaları tarihinin en sakin yılı olduğu söylenebilir. Spekülatörler, zayıf oynaklık ortamındaki EUR/USD düşüşünü önemsemediler. Bu durum, spekülatörlerin önceki dönemlerdeki dolar alım pozisyonları ile bu yılki pozisyonlarını karşılaştırdığımızda açıkça görülüyor. Bu sene dolar alım pozisyonlarında tabii ki artış oldu. Ancak doların geçmiş yükseliş dönemlerindeki alım pozisyonlarının toplamı çok daha fazlaydı. Yeni gelişme, spekülatörlerin yıl boyunca zaten çok yükselmeyen dolar alım pozisyonlarının son haftalarda belirgin biçimde düşmesidir. Buna rağmen dolar oldukça dengeli duruyor. Yani dolar yükselişi için yeni bir manevra alanı olabilir.

Yatırımcının düşük faizli bir para biriminden borçlanıp, yüksek faizli bir para birimine yatırım yapması, “carry trade” stratejisi olarak biliniyor. Fed faizi bu yıl üç kez indirmesine rağmen, majör para birimleri arasında en yüksek faize sahip olan yine Amerikan Dolarıdır. Euro, İsviçre Frangı, Japon Yeni gibi para birimlerinin faizleri negatiftir. Amerikan Dolarının düşürülmüş faizi ile bu para birimlerinin faizleri arasında yüzde 2’lik net bir fark bulunuyor. Dünya piyasalarındaki düşük oynaklık ortamı risk alma iştahını pekiştiriyor. Carry trade stratejisi revaçta oluyor. Dolar faizi cazip kalıyor. Kaldı ki, Amerikan ekonomisi ile gelişmiş ülke ekonomileri arasında bariz bir performans farkı görülüyor. Bu da doları destekleyecek bir faktördür. Yanı sıra, ABD’de başkanlık seçiminin olduğu yıllarda, aktif başkan para musluklarını açar. Trump’ın tekrar seçilmek için, 2020’de kamu harcamalarını artıracağı söylenebilir.

Dolar ile altın fiyatı arasında genelde negatif bir ilişki vardır. Bu sene farklı bir resim ortaya çıktı. 2019’da hem dolar güçlüydü, hem de altın fiyatı arttı. Altın fiyatı, ocak-eylül döneminde yüzde 23 yükseldi. Son iki ayda yaşanan yüzde 7’lik düşüş bir düzeltme hareketidir. Dünyada faizlerin düşük olduğu zamanlarda, altın fiyatı artmıştır. Çin ile ABD arasında imzalanacak bir ticaret anlaşması, altın fiyatını bir süre daha baskı altında tutabilir. Uzun vadeli düşünen yatırımcı, fiyat düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendirebilir. Dünya piyasalarında para kazanmak giderek zorlaşacak. 2011’de, küresel borsa endekslerinin on yıllık vadede ortalama yüzde 8 kazandıracağı öngörülüyordu. Fena gitmedi. Önümüzdeki on yıl için tahminler ortalama yüzde 2.5’e indirildi. Tahvil faizleri bu yüzde 2.5’in bile altındadır. Para kazanmak için ya mükemmel bir hisse senedi yatırımcısı olacaksınız, ya da alım satım zamanlamanız kusursuz olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap