Dünyayı yönetmek…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

‘’Mahşerin 4 Atlısı’’na benzetilen yer kürenin sorunlarına, COVID-19’la birlikte 5. Atlı da katılmış oldu. Dünyayı yönlendirecek senaryolar içinde bugün sadece ‘’felaket‘’ içereni öne çıkıyor. ABD Başkanı değişirse bu senaryo da değişebilir.

Birleşmiş Milletler bu yıl 75. yaşını kutluyor. BM Genel Sekreteri Guterres yerküre sorunlarını “Mahşerin 4 Atlısı’’na benzeterek şöyle sıralıyor:

Birinci Atlı: Geo-stratejik gerginlikler ve dünyanın lime lime parçalanması.

İkinci Atlı: Yerküre yanıyor! Üstelik dönüşü olmayan bir yoldayız.

Üçüncü Atlı: Kurumlara güvensizlik ve global nizamın işlememesi.

Dördüncü Atlı: Dijital teknoloji ile özel hayatın gizliliğinin ve istihdamın tehdidi.

Sonra da ekliyor: Şimdi de COVID-19 ile oluşan ekonomik resesyon halini yaşıyoruz, buna da “5. Atlı’’ demek gerek.

The Economist dergisi araştırıp soruyor: “Bu ortamı giderecek senaryolar ne?’’

Birinci senaryo kuşkusuz “felaket’’ öngörmekte. BM Güvenlik Konseyi‘nin çalış( a)madığı, uluslararası örgütlerin felç edildiği, NATO‘nun beyin ölümünün ilan edildiği, uluslararası işbirliğinin dibe vurduğu ortamın aynen devam edeceği senaryo bu. İkinci senaryo “taşlı/engelli.’’ Bir zafiyet hali var ancak Trump’ın artık olmadığı bir ABD liderliğinde yine de “Trump Travması’’ sürmekte. ABD-Çin gerilimi daha azalmış durumda. Üçüncü senaryo, güven esaslı bir uluslararası işbirliği ortamı öngörmekte. Bio-terörizme (B. Gates) karşı organizasyon bir model örnek oluşturuyor. 75. yaşında BM Güvenlik Konseyi‘nin yapısı yenileniyor ve gerilimlere daha açık müdahil oluyor.

COVID-19 salgını sonrası oluşan senaryolar içinde şimdilik sadece “felaket’’ çağrıştırıyor. Soğuk Savaş‘ın “iki kutuplu’’ dünyasından sonra oluşan “tek kutuplu’’ dünyanın “çok kutuplu ve güvene dayalı’’ dönüşmesi beklenirken “Hep bana, Rap bena’’ diyen bir “ABD Dünyası’’çıktı. Askeri egemenliği ve doların rezerv para olması, bu dünyanın varlığını perçinliyor. Bununla kalmıyor, şimdi de uluslararası kurumlara “dinamit’’ koyuyor. İşletmediği kurumlardan WTO “dünya ticareti’’ ve NPT ise “nükleer yayılımın önlenmesi’’ ile ilgili. Senaryolarda bir değişim olması ABD Başkanı'nın “kim’’ olacağı ile ilgili. Trump'tan kurtulmayan yerkürenin nefes alma şansı yok diye düşünüyorum, ne dersiniz?

BUGÜNÜN NOTU:
Dünyadaki zenginlerin serveti son 3 ayda kişi bazında %17-38 ve toplam servetleri ise %19 artarak 3,5 trilyon dolara ulaştı. (Statista)

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar